Çavuşoğlu-Lavrov tahıl koridoru ve Suriye’yi konuştu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ankara’da yaptıkları görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, “Tahıl koridoru için BM, Rusya, Ukrayna ve Türkiye arasında bir mekanizmadan bahsediyoruz. Türkiye olarak bu planı uygulanabilir görüyoruz” dedi. Tahıl ürünlerinin çıkarılması konusunda da görüştüklerini belirten Lavrov ise “Batılılar bunu bir facia olarak göstermeye çalışıyor, halbuki Ukrayna’nın tahıl ürünlerinin piyasa payı sadece yüzde 1’dir. Bunun gıda krizine yol açacağını söyleyemeyiz” diye konuştu.

Dün akşam Ankara’ya giden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bugün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla görüştü.

Ukrayna ve Rusya’dan dünyaya yapılacak tahıl ve gübre ihracatına değindiklerini söyleyen Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler’in (BM) güvenli koridorlar açma yönündeki teklifine işaret etti, “Gemilerin denetlenmesi dahil BM, Rusya, Ukrayna ve Türkiye arasında işbirliğini içeren bir mekanizmadan bahsediyoruz” dedi.

“Türkiye olarak bu planı uygulanabilir görüyoruz” diye konuşan Çavuşoğlu, “Gemilerin güvenli seyri için tedbirler görüşülmeli. Dünyanın her iki ülkenin ürünlerine ihtiyacı varsa bunun önünü hep birlikte açmalıyız” ifadelerini kullandı.

Lavrov: Ukrayna mayınsızlaştırma faaliyetine hazırsa, biz de hazırız

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ise Ukrayna’nın tahıl ürünlerinin çıkışı konusunu bir facia olarak göstermeye çalıştığını, Ukrayna’dan dünyaya ihraç edilen tahılın payının sadece yüzde 1 olduğunu ve bunun gıda krizine yol açmayacağını söyledi.

Lavrov, “Ukraynalılar mayınsızlaştırma faaliyetine hazır olduklarını beyan ediyor. Mayınsızlaştırma faaliyetine hazırsa Ukrayna, biz de görüşmeye hazırız. Bizim tarafta herhangi bir engel yok. Ukrayna limanlarını mayınlardan temizlerse biz de gemilerin çıkışı için adımlar atarız” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Çavuşoğlu-Lavrov görüşmesi öncesi, Türkiye-Rusya-Ukrayna ve BM arasında yapılan görüşmelerde ilerleme sağlandığını; Ankara’nın taraflar arasındaki koordinasyonu sağlamaya devam ettiğini söylemişti:

“Nasıl yapılacak, mayınlar nasıl temizlenecek, kim yapacak, koridor nasıl oluşturulacak, kim refakat edecek gibi teknik planlamalara yönelik konular üzerindeki çalışmalar devam ediyor. Şu anda Türkiye olarak biz koordine ediyoruz.”

HABERİN DEVAMINI LÜTFEN KAYNAĞI BBC TÜRKÇE‘DEN OKUMAK İÇİN LİNKİ TIKLAYINIZ
https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-61731953

2613070cookie-checkÇavuşoğlu-Lavrov tahıl koridoru ve Suriye’yi konuştu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.