Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan AB’ye eleştiri, İngiltere’ye teşekkür

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gelir İdaresi Ataşehir hizmet binasının açılışında Türkiye ekonomisi ve salgınla mücadele hakkında açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, seyahat etmek için güvenli ülkeler arasında Türkiye’yi göstermeyen AB’yi eleştirirken, Türkiye’den gelenler için 14 günlük karantina uygulamasını kaldıran İngiltere’yi övüp Başbakan Boris Johnson’a teşekkür etti.

Erdoğan, “Türkiye’nin salgından güçlü çıkması birilerini rahatsız etti (…) Bu defa Türkiye’nin şahlanışını durduramayacaklar. Ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar başaramayacaklar” dedi.

Cumhurbaşkanı’nın konuşmasından bazı satırbaşları şöyle:

“Ekonomimize kurulan tuzakları bozarak yolumuza devam ediyoruz. Salgın dönemi çalışmalarımızın ve emeklerimizin karşılığının görülmesini birkaç ay öteledi. Sosyal koruma kalkanı olarak adlandırdığımız destek programıyla milletimizin cebine aktardığımız kaynak tutarı 24 milyar lirayı geçti. Özellikle Türkiye’nin salgın sürecinden, sağlıktan üretime kadar her alanda böylesine güçlü çıkması birilerini rahatsız etti. AB’nin ekonomiden demokrasiye, şeffaflıktan altyapıya esamesi okunmayacak ülkelere kapılarını açarken Türkiye’yi dışarıda bırakması bunun örneğidir.”

“Biz bir kaybedersek onların kaybı beş olacaktır, on olacaktır. Böylesine çarpık bir hesabın uzun süre sürdürülmesi mümkün değildir. Özellikle turizmde Türkiye ile yarışabilecek bir başka millet tanımıyorum. Elbette bu konuda daha ilkeli davranan ülkeler de var, mesela İngiltere. İngiltere’nin Türkiye ile ilgili attığı adımdan dolayı Boris Johnson’a teşekkür ediyorum. Almanya da olumlu adım atacağını açıkladı.”

Faizlerdeki düşüş tüm piyasalarda canlandırmayı beraberinde getirdi. Özellikle konut otomotiv sektöründe ciddi bir patlama var. Ulaşımdan sağlığa ardı ardına yaptığımız açılış törenlerinde azmin ifadesidir. Tüm yaz ve sonbahar boyunca sürecek bir açılış takvimi var, durmak yok yola devam.”

Enflasyonu 2018 Ekim’de %25’ten %11’lere kadar gerilettik. Şu an %12’’lerde olan enflasyonu tek haneye düşürmekte kararlıyız. “83 milyon işimize sıkı sıkıya sarılacağız, hedeflerimize ulaşacağız. Milletimizde taşı sıksa suyunu çıkaracak kararlılık ve azim olduğunu biliyorum. Bu gücümüzü tam kapasite olarak kullanmamız gereken bir döneme giriyoruz. Bu milleti geçmişte teröre boğarak farklı saldırılarla fırsatları kullandırmışlardı. Bu defa Türkiye’nin şahlanışını durduramayacaklar. Ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar başaramayacaklar.”

Ülkemiz yakın tarihinde görülmemiş şekilde küresel aktör haline geldi. Konumumuz her geçen gün yükseliyor. Güçlü Türkiye hedefine her zamankinden daha yakınız. 2023’te ülkemizi sağ salim getirdiğimizde, Türkiye’yi artık durdurulmaz bir ülke haline getirmiş olacağız.” (BBC TÜRKÇE)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.