Danimarkalı rahipler cehennemi tartışıyor

Danimarka’da artan cehennem ile ilgili tartışmaların, Norveç’te bu konuyla ilgili olarak yapılan ve 2010 yılına kadar bitirilmesi planlanan yeni İncil çevrilerinden kaynaklandığı bildirildi.

Danimarka’nın Aorhus kentinde bir kilisede görev papaz Jacob Holm, gazetelere yaptığı açıklamada, cehennemin insanların hayattayken içlerinde yaşadıkları bir hal olduğunu belirterek, “İnsanların sonsuza kadar cezalandırıldığı bir cehennem hayatı yok. İncil’de de böyle bir tarif bulunmuyor” dedi.

Cehennem tanımının ilk kez Ortaçağ’da yapıldığını ve İncil’e bu dönemde girdiğini kaydeden papaz Jacob Holm, “Tanrı bize sonsuz sevgisini bağışladığı için cehenneme göndermez” dedi.

Tartışmaya katılan papaz Anders Dalgaard ise, her şeyin zıttı ile var olduğunu kaydederek, “Cehennem yoksa, cennet de yoktur” iddiasında bulundu.

Danimarka’da cehennem ile ilgili yaşanan tartışmalara İsveç gazeteleri de yer verdi.
 Nüfusun büyük çoğunluğunun Protestan olduğu Danimarka’da bu tartışmaların İncil’in yeni çevirisi çerçevesinde yürütüldüğü ve cehennem kavramının bu çevirilerde yer almayacağı kaydedildi.

İsveç gazetelerinde bu haber ile birlikte yer alan anket sorusuna yanıt veren okurların yüzde 80’i de cehennemin var olduğuna inanmadıklarını belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.