DAY MER’den çağrı: NHS’e daha çok bütçe sağlansın, NHS’in satışına engel olalım

HABER: SÜLEYMAN TOPAL – DAY MER, “Basına ve kamuoyuna” yaptığı “NHS’e daha çok bütçe sağlansın, NHS’in satışına engel olalım” başlıklı çağrıda toplumu 8 Ocak Cumartesi günü yapılacal protesto eylemine çağırdı.

DAY MER’in açıklaması aynen şöyle:

Salgının iyice etkili olduğu şu günlerde, sağlık servislerine daha fazla bütçe ve daha fazla olanak aktarılması gerekirken, hükümet sağlık bütçeden kısıyor ve insanları ölüme terk ediyor.

Tedavi bekleyenlerin sayısı 5 milyonu geçti, acil servislerde bekleme saati ortalama 6 saate çıktı, hastalar yatak bulamayıp koridorlarda tedavi edilmeye başlandı. Kanser teşhisi konan hastalar tedavi için en az en az iki ay beklemek zorunda bırakılıyor.

Günde neredeyse 16 saat çalışan sağlık emekçileri, Covid olan arkadaşlarının yerine de çalışmak zorunda kalıyor. Sağlık emekçisi açığını kapatmak ve çalışanların koşullarını iyileştirmek için hiçbir adım atmayan hükümetin, olağanüstü koşullarda çalışanlara reva gördüğü ücret zammı sadece yüzde 3.

Bütün bunların yapılmasının birçok sebebi var.

Birincisi, keyfi-sefa içinde yaşayan Johnson hükümeti ve temsilciliğini yaptığı zenginler kulübünün, halkın sağlığını umursamaması.

İkincisi, hükümetin halkın sağlığı için ayrılacak paranın, gereksiz bir harcama olduğunu düşünmesi.

Üçüncüsü ise, NHS’i hizmet veremez hale getirerek, zenginlere satmanın önünün açılması.

NHS’in satılması durumunda, her vatandaş sağlık sigortası yaptırmak zorunda kalacak ve sonuç olarak özel şirketlerin elinde olacak olan sağlık hizmeti paralı hale gelecek.

Hükümet eliyle yürütülen bu operasyona dur demek için ülke çapında onlarca kampanya grubu, bir süredir çeşitli çalışmalar yapıyor.

Biz de DAY-MER ve UNITE sendikasının göçmen ve gıda işçileri şubesi ile birlikte Türkiyeli emekçileri bilgilendirmek ve sağlık hakkımızı korumak için yürütülen kampanyalara güç vermeyi hedefliyoruz. 

NHS’e daha fazla bütçenin ayrılması

Yeterli sayıda sağlıkçının işe alınması

Daha fazla hastane ve yatağın tahsis edilmesi için kamuoyunu ve basına North Middlesex Hastanesi’nin önünde yapacağımız gösteri ve basın açıklamasına davet ediyoruz.

 Kamuoyuna ve basına duyurulur

8 Ocak 2022, saat 16:00, North Middlesex Hastanesi önü
DAY-MER UNITE Migrant Food Retail & Services Branch

2576050cookie-checkDAY MER’den çağrı: NHS’e daha çok bütçe sağlansın, NHS’in satışına engel olalım

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.