10.7 C
Istanbul
Friday, December 2, 2022
Londra Bizimkiler
Ana Sayfa TÜRKİYE Demirtaş’ın Mersin saldırısını kınaması AKP’yi rahatsız etti

Demirtaş’ın Mersin saldırısını kınaması AKP’yi rahatsız etti

Demirtaş’ın Mersin’deki terör saldırısını kınamasına AKP’nin önemli isimleri tepki gösterdi. Bakan Soylu’nun ardından AKP Sözcüsü Ömer Çelik de sosyal medya hesabından Demirtaş’ı hedef aldı.

Kasım 2016’dan bu yana Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Mersin’in Mezitli ilçesindeki polievine yönelik terör saldırısını kınaması, iktidar partisinde ‘rahatsızlığa’ neden oldu.

Siyasetçi, “Mersin’deki silahlı saldırıyı kınıyorum. Siyasetin sorumluluğu, şiddet dışı çözümlerde ısrarcı olmaktır. Ölümleri durdurmaktır. Şiddetin her türlüsüne karşı çıkacağız, demokratik siyasette ısrarcı olacağız. Bunun herkes tarafından net olarak bilinmesini isterim” demişti.

Bu kınamanın ardından ilk ‘tepki’, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan geldi. Büyük harflerle “Katil Demirtaş” diyen Soylu, “Daha geçen hafta teröristbaşını öven, 6-8 Ekim’in faili, cezaevinden Mersin’deki ‘silahlı saldırıyı’ (!) kınamış. O kadar iğrenç ve aşağılıksın ki, birlikte fail olduğun PKK’yı burada bile temize çıkarıyorsun. Çünkü en güçlü ortaklık, suç ortaklığıdır” ifadesini kullandı.

Demirtaş ise Soylu’ya “Hayrola Kirli? Ellerini ovuşturup beklerken karanlık siyasi hesapların boşa mı çıktı? O yüzden mi bu kadar öfkelisin? Size rağmen bu ülkeye barışı, huzuru, kardeşliği getireceğiz. Beni, etrafındaki çakallarla karıştırma Kirli. Aslan, yattığı yerden belli olur” yanıtını verdi.

ÖMER ÇELİK DE ‘BEĞENMEDİ’

İktidar partisindeki tepkiler bununla da dinmedi. Demirtaş’ın mesajını ‘beğenmeyen’ isimlerden biri de, AKP Sözcüsü Ömer Çelik oldu:

“Terör eylemleri karşısında ‘her türlü şiddete karşıyız’ diyerek terörü ve meşru devlet kurumlarını aynı kefeye koymak en sinsi terör destekçiliğidir. Bu sinsi zihniyet terörün ideolojik gıdasıdır. Terörü lanetlemeden söylenen her demokrasi cümlesi bir siyasi sahtekarlıktır.

Terör, medeni bir toplum hayatının ve en temel demokratik hakların düşmanıdır. Terörü açıkça lanetlemeyen ve buna göre tavır geliştirmeyen her siyaset biçimi siyasi ahlaksızlıktır. Demokratik söylemlerin, terörü mazur göstermek için kullanılması demokrasi düşmanı bir tutumdur.”

2635900cookie-checkDemirtaş’ın Mersin saldırısını kınaması AKP’yi rahatsız etti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.