25.9 C
Istanbul
Wednesday, May 25, 2022
Ana Sayfa TÜRKİYE Dolar rekor tazelerken döviz borcu TL borcunu geçti!

Dolar rekor tazelerken döviz borcu TL borcunu geçti!

Dolar rekora doymuyor ama Hazine döviz cinsinden borçlanıyor. Temmuzda ilk kez döviz borçlarının değeri lira borçlarının değerini geçti. Hazine 2 ayda günde ortalama 251 milyon dolar borçlandı.

Dolar rekora doymuyor ama Hazine döviz cinsinden borçlanıyor. Temmuzda ilk kez döviz borçlarının değeri lira borçlarının değerini geçti. Hazine 2 ayda günde ortalama 251 milyon dolar borçlandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, merkezi yönetimin ağustos ayına ilişkin borç istatistiklerini yayımladı. Verilere göre kamu borçluluğunun durumu giderek bozuluyor. Özellikle son aylarda döviz cinsinden borçlanmayı tercih eden Hazine’nin TL değer kaybettikçe borç yükü artıyor.

Birgün’den Ozan Gündoğdu’nun haberine göre, haziran ayında merkezi yönetimin 818,5 milyar liralık döviz cinsinden borcu bulunurken, bu tutar, döviz kurunun yükselmesi ve ilave döviz cinsinden borç edinilmesiyle ağustos ayında 986,1 milyar liraya yükseldi. Sadece 2 ay içinde döviz cinsinden borçluluğun TL karşılığı yüzde 20,5 oranında artış gösterdi.

Dövizle borçlanmaya devam ediliyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın borç göstergeleri ayın son günü baz alınarak açıklanıyor. Buna göre 3o Haziran 2020 günü itibariyle 818 milyar 498 milyon lira olan döviz borcu o günün dolar kuru olan 6,85 TL ile yapılan hesapla 119,4 milyar dolara karşılık geliyor. Aradan geçen 2 ayın sonunda 30 Ağustos itibariyle döviz cinsinden borcun değeri 986 milyar 103 milyon liraya yükseldi. 30 Ağustos günü dolar kurunun 7,33 TL olduğu düşünülürse bu tutar 134,5 milyar dolara karşılık geliyor. Böylece borç artışının altındaki neden ortaya çıkıyor. Hazine bir yandan döviz cinsinden borçlanırken, döviz kuru da yükselmeye devam ediyor. Ağustos sonundan bu yana hiç borç alınmasa dahi dolar kurunun 7,65’e çıkmasıyla döviz cinsinden borcun değeri 1 trilyon lirayı aşmış durumda.

Günde ortalama 251 milyon dolar borç

Merkezi yönetim haziran sonundan ağustos sonuna kadar geçen 60 günde döviz cinsinden net 15,1 milyar dolar daha borçlandı. Böylece 30 Ağustos’ta döviz cinsinden borçlarının toplamı 134,5 milyar dolara yükseldi. Bu dönemde günde ortalama 251 milyon dolar borç alındı. Aynı dönemde dolar kuru 6,85 liradan 7,33 liraya yükselince, döviz borcunun TL karşılığı 986,1 milyar liraya dayandı.

 

2453030cookie-checkDolar rekor tazelerken döviz borcu TL borcunu geçti!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.