Dolarda düşüş, euroda rekor

Dolar/TL, ABD’de açıklanan enflasyon verilerinin ardından yeni güne düşüş eğiliminde başlarken, aynı dakikalarda euro rekor kırdı.

Dün ABD’de açıklanan enflasyonun yüzde 7,7 artışla beklentilerin altın kalmasının ardından düşüş eğiliminde hareket eden dolar endeksi yüzde 2,12 azalışla 3 Aralık 2015’ten bu yana en sert günlük düşüşünü kaydetti ve günü 108,2 seviyesinden tamamladı. Dolar endeksi, şu sıralarda 108’in hemen altında dengelendi.

Avro/dolar paritesi ise dün yüzde 1,85 artışla günü 1,0200’dan tamamlarken 12 Ağustos’tan bu yana en yüksek günlük kapanışını gerçekleştirdi. Parite şu dakikalarda 1,02 seviyesinin üzerinde işlem görüyor.

DOLARDA SON DURUM
Bu gelişmelerle Dolar/TL, yeni güne 18,50 seviyelerinde başladı.

Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 0,8 artışla 19,0010’dan işlem görmeye başladı.

DOLARA OLAN TALEP AZALDI
Analistler, ABD’de enflasyonun yüksek seviyelerini korumasına karşın para politikasına olumlu yanıt vererek soğumaya işaret etmesinin küresel çapta risk iştahını desteklediğini ve dolara olan talebin azaldığını söyledi.

EURO/DOLAR PARİTESİ ARTTI
Euro/dolar paritesi ise dün yüzde 1,85 artışla günü 1,0200’dan tamamlarken 12 Ağustos’tan bu yana en yüksek günlük kapanışını gerçekleştirdi. Parite şu dakikalarda 1,02 seviyesinin üzerinde işlem görüyor.

GÖZLER FED’E ÇEVRİLDİ
Enflasyon verisinin ardından para piyasası fiyatlamalarında ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek ay faizleri 50 baz puan artıracağı beklentileri yüzde 80’in üzerine çıktı.

2646480cookie-checkDolarda düşüş, euroda rekor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.