Edirne Valiliği: Salgın gerekçesiyle pankart asmak yasak

Edirne Valiliği, Kovid-19 pandemisiyle mücadele kapsamında afiş ve pankart asma yasağı getirdi.

Edirne Valiliği Kovid-19 pandemisiyle mücadele gerekçesiyle pankart asma yasağı getirdi. SOL Parti’nin “İstanbul Sözleşmesi” pankartı ve CHP’nin “128 milyar dolar” pankartı polis tarafından indirildi. Arnavutköy Kaymakamlığı da bir ay süreyle yasak kararı aldı.

Edirne Valiliğinin sitesinde yayımlanan yazıda, “Valiliğimiz ve Kaymakamlıklarımızca düzenlenmesi uygun görülenler hariç olmak üzere siyasi parti, sendika. denek vb. sivil toplum kuruluşu binalarına, kendi bayrak, amblem ve logoları dışında her türlü afiş, pankart vb. malzemelerin asılması yasaklanmıştır” denildi. Yazıda şu ifadelere yer verildi:

“Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘pandemi’ olarak ilan edilen Kovid-19 salgını ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda salgının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutmak amacıyla yeni kısıtlama ve tedbir kararları alınarak uygulamaya geçirildiği, Edirne il sınırları içerisinde vatandaşlarımızın temel hak ve hürriyetlerine dair uluslararası sözleşmeler, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve kanunlar kapsamında, genel sağlığın korunması, kamu düzeni ve kamu güvenliğinin sağlanması, suç işlenmesinin ve şiddet olaylarının önlenmesi, temel hak ve hürriyetlerin korunması amacıyla (il merkezi, ilçeler, polis ve jandarma sorumluluk bölgelerinin tamnda) resmi programlar ile Valiliğimiz ve Kaymakamlıklarımızca düzenlenmesi uygun görülenler hariç olmak üzere, düzenlenebilecek her türlü basın açıklaması, toplantı ve gösteri yürüyüşü, miting, açık hava toplantısı, yürüyüş, protesto eylemi, oturma eylemi, açlık grevi, stant açma, çadır kurma, imza kampanyası, konser, şenlik, el ilanı/bildiri/broşür dağıtma, afiş/poster/pankart asma vb. etkinliklerin ve siyasi parti, sendika, dernek vb. sivil toplum kuruluşu binalarına, kendi bayrak, amblem ve logoları dışında her türlü afiş, pankart vb. malzemelerin asılmasının 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. maddesi ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C ile 66. maddeleri gereğince 16 Nisan 2021 Cuma gününden 30 Nisan 2021 Cuma gününe kadar 14 (ondört) gün süreyle yasaklanmasına karar verilmiştir.”

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ VE “128 MİLYAR DOLAR NEREDE?” PANKARTLARI İNDİRİLDİ
BirGün’den Seda Balmumcu’nun haberine göre, SOL Parti’nin astığı “İstanbul Sözleşmesi” pankartı ve CHP’nin “128 milyar dolar nerede?” pankartları polis tarafından indirildi.

ARNAVUTKÖY KAYMAKAMLIĞI DA YASAK GETİRDİ
Arnavutköy Kaymakamlığı da pandemi tedbirleri kapsamında ilçe sınırları içerisinde toplanma, toplantı, basın açıklaması, miting, yürüyüş gibi toplu yapılan eylemleri 15 Mayıs 2021 tarihine kadar bir ay süreyle yasakladı.

Bu kararların CHP’nin il ve ilçe binalarına “128 milyar dolar nerede?” afişlerini astığı dönemde alınması dikkat çekti. EVRENSEL

 

2508240cookie-checkEdirne Valiliği: Salgın gerekçesiyle pankart asmak yasak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.