Ekranda dehşete düşüren tahmin: 90 bin-100 bin daha göçük altında

Deprem bilimci Prof. Dr. Ahmet Ercan, Halk TV’de “Aşağı yukarı 90 bin-100 bin kişi daha göçük altında. Bunların kaç tanesinin diri çıkacağını bilmiyoruz” diye konuştu.

6 Şubat sabahı Kahramanmaraş ve beraberinde 10 il 7.7 büyüklüğünde depremle sarsıldı. Büyük depremin şoku atlatılmamışken bölgede öğle saatlerinde 7.6’lık deprem meydana geldi. Depremin 10’uncu gününde ise arama kurtarma ve enkaz çalışmaları devam ediyor.

Halk TV’de Şule Aydın ile Kayda Geçsin programına katılan Prof. Dr. Ahmet Ercan “Halen kurtarılmayı bekleyen en az 120 bin kişi var göçük altında, diri olarak… Çünkü ben daha ilk gün burada da bir hesap yapmıştık, yaklaşık göçük altında kalan kişi sayısının 240 bin dolayında olduğunu söylemiştim. Şu anda zaten yaralılar 180 bin. Ölen kişi 35 bin. Zaten şu anda 140 bin kişinin göçük altında olduğu kanıtlanmış oldu. Kurtarılanlar ve ölen kişiler tam 141 bin kişi tutuyor” dedi.

“Bütün verilerimizin kökeni AFAD” diyen Ercan, “AFAD ne kadar veri sunarsa onun üzerinden hesap yapıyoruz. Aşağı yukarı benim hesabım en az 250 bin kişi göçük altında. 141 bini çıktığına göre aşağı yukarı 90 bin-100 bin kişi daha göçük altında. Bunların kaç tanesinin diri çıkacağını bilmiyoruz” diye konuştu.

4 tavsiye
Yurttaşlara deprem konusunda tavsiyelerde bulunan Ercan, enkaz altında kalan yurttaşların ihtiyacı olan ürünleri anlattı.

Ercan, “Aşağıdaki insanın yaşayabilmesi için önce su gerekir. Göçük altında herkes kalabilir. Göçük altında kaldınız, kurtulmak için umudunuz var; bir düdük 5 lira, bir pet şişe 5 lira… Bir telefon, bir de kask… Kaskın önünde de ışık olacak” diye konuştu.

Prof. Dr. Ercan, şunları kaydetti:

“Hiç bağırmayacaksınız, bulunduğunuz yerde su olacak, yorganın altına bir şişe su koyacaksınız. Hala uyuyamayan insanlar var. Bir telefon, konum belirlemek için, akşam yatarken şarjda olsun. Daha sonra da deprem oldu diyelim hemen yanınızda duran bareti kafanıza takacaksınız, bunun için insanın zamanı vardır. Daha sonra da düdüğü çalacaksınız. Bir düdük, bir pet şişe, bir baret ve bir telefon… Bir sürü eklenti yapılabilir ama dört olay aramacılar tarafından duyulmanızı ve kurtarılmanızı sağlar.”

2668850cookie-checkEkranda dehşete düşüren tahmin: 90 bin-100 bin daha göçük altında

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.