Erdoğan: İran dostumuzdur

Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad için, ‘Hiç şüphesiz dostumuz. Şu ana dek dost olarak çok iyi ilişkiler yürüttük ve hiç bir sıkıntı yaşamadık. ‘ diyor.

Erdoğan, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine karşı çıkan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’yle ilgili soruyaysa, ‘Fransa ve Almanya’nınki gibi Türkiye’ye karşı önyargıları olan Avrupalı liderler var. Chirac zamanında Fransa’yla mükemmel ilişkilerimiz vardı. Ancak Sarkozy döneminde hal böyle değil. Bu adil olmayan bir tavır. Avrupa Birliği kendi kurallarını ihlal ediyor.’ yanıtını veriyor.

Gazete, Erdoğan’ın bu tavrının, Türkiye’yi NATO’ya sıkı bir şekilde bağlı, Batı yanlısı bir demokrasi olarak gören bazı batılıları şaşırtabileceğini, ancak Erdoğan’ın Türkiye’yi İran gibi bir din devletine dönüştürmeye çalıştığından şüphelenen laik karşıtlarını pek de şaşırtmayacağını belirtiyor.

Gül ve Erdoğan’ın kutlaması

Erdoğan’ın laik çevrelerin bu suçlamasını reddettiğini yazan gazete, Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün İran’daki tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra Ahmedinejad’ı kutlayan ilk liderlerden biri olduğunu hatırlatıyor.

Kutlama yapıldığı sırada, Ahmedinejad’ın resmen olmasa da, büyük bir oy farkıyla seçimin galibi ilan edildiğini söyleyen Erdoğan, bu adımın ‘uluslararası ilişkilerin bir gerekliliği’ olduğunu söylüyor.

Nükleer kaygılar ‘dedikodu’

Erdoğan, Batılı ülkelerin İran’ın nükleer silah sahibi olmaya çalıştığı yönündeki kaygılarını ‘dedikodu’ olarak tanımlıyor ve bu ülkenin nükleer tesislerine saldırmanın bir ‘çılgınlık’ olacağını vurguluyor.

Erdoğan ayrıca, İran’a nükleer programı konusunda baskı yapan ülkelerin hepsinin nükleer silahlara sahip olduğunu söyleyip, bunun çok da adil bir tutum olmadığını belirtiyor.

Guardian, Erdoğan’ın bu görüşlerinin Washington’ın dış politikasına yön verenler tarafından ilgiyle karşılanacağını söylüyor.

Gazete bu çevrelerin, AKP hükümetini uzun süredir diğer müslüman ülkelerin de adapte edebileceği batı yanlısı ‘ılımlı islam’ modeli olarak gördüğünü hatırlatıyor.

Guardian, bu görüşlerin, Erdoğan’ın eleştirilerinin Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri ilişkilerine zarar vereceği uyarısı yapan İsrail tarafından da pek sıcak karşılanmayacağını kaydediyor. Ancak Erdoğan röportajda buna karşı çıkarak ‘Bence bu mümkün değil. Amerika’nın bölge politikasını İsrail dikte ettirmiyor.’ diyor. (BBC)

FOTOĞRAF: Erdoğan’la röportaj gazetenin dışhaberler bölümünde de tam sayfa yer aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.