Erdoğan ve Putin yüz yüze görüşecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan 45 dakika süren bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan-Putin görüşmesiyle ilgili Cumhurbaşkanlığı’ndan açıklama yapıldı.

Açıklamada, görüşmede ilişkilerin normaşleşmesinin konuşulduğu belirtildi. İki liderin yüz yüze görüşme konusunda anlaştığı belirtilen açıklamada, “İki lider ilişkilerin düzeltilmesi için mutabık kaldı” denildi.

PUTİN’DEN TAZİYE

Görüşmede ikili ilişkilerin yeniden canlandırılması ve terörle ortak mücadele konularında kararlılık vurgulandı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Atatürk Havalimanı’ndaki terör saldırısı nedeniyle Türkiye’ye taziyelerini de iletti.

TİCARİ İLİŞKİLERİ BAŞLATMA TALİMATI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki telefon görüşmesiyle ilgili Kremlin’den açıklama geldi. Açıklamada Putin ve Erdoğan’ın ikili ilişkilerde kriz sayfasını kapatma kararı aldığı belirtildi. Açıklamada Cumhurbaşkanı’nın gönderdiği mektupla kriz sayfasının kapanması için gereken koşulların oluştuğu da belirtildi.

Putin’in Rus hükümetine, Türkiye ile ikili ticaret konusunda müzakerelere başlama emri verdiği de aktarıldı. Kremlin’den yapılan açıklamada Rus turistlere yönelik Türkiye kısıtlamasının da kaldırılacağı belirtildi.

Erdoğan ve Putin’in yüz yüze yapacağı görüşme de açıklamada yer aldı. İki liderin yüz yüze görüşmeyi değerlendirmeye hazır olduğu vurgulandı. Liderler terörle mücadelede daha sıkı işbirliği konusunu da ele aldı. Rus ve Türk dışişleri bakanlarının 1 Temmuz’da Soçi’de bir araya geleceği de görüşmede teyit edildi. İki lider ise 4-5 Eylül’de Çin’deki G-20 Zirvesi’nde görüşecek.

KREMLİN PUTİN’İN ERDOĞANI ARAYACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayacağını dün açıklamıştı.

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, Türkiye’nin gönderdiği mektupla ikili ilişkilerin düzelmesi için önemli bir adım attığını ancak sorunun birkaç gün içerisinde çözülmesinin mümkün olmadığını da belirtmişti.

ERDOĞAN ÜZÜNTÜLERİNİ BİLDİRMİŞTİ

Erdoğan önceki gün Putin’e bir mektup yazarak uçağın düşürülmesiyle ilgili üzüntülerini bildirmişti.

24 Kasım 2015’te yaşanan uçak krizinin ardından Rusya ile ilk temas ise Rusya Milli Günü nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Putin’e, Başbakan Binali Yıldırım’ın da Rusya Başbakanı Medvedev’e mektup göndermesiyle sağlanmıştı.

RUSYA İLE UÇAK KRİZİ NASIL YAŞANMIŞTI?

Suriye sınırında Türkiye hava sahasını ihlal eden SU-24 tipi bir Rus savaş uçağı 24 Kasım 2015’te, angajman kuralları gereğince iki Türk F-16’sı tarafından vurulmuştu.

Hasar alan uçak Suriye’de bulunan Bayırbucak bölgesinde düşmüştü. Uçağın içinde bulunan iki Rus pilot paraşütle atlamıştı.

Pilotlardan biri paraşütle atlarken yaralanmış ve bölgede yaşayan militanlar tarafından öldürülmüştü. Diğer pilot Suriye ordusu askerleri tarafından yapılan operasyonla kurtarılmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

17 − thirteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.