Erdoğan-Obama görüşmesi sona erdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Obama’nın görüşmesi sona erdi. Liderler basına kapalı yapılan görüşmenin ardından basın açıklaması yaptı.

G20 zirvesi için Çin’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önemli bir görüşme gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel ile görüşmesinin ardından ABD Başkanı Barack Obama ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Obama’nın görüşmesi saat 08.10’da başladı.

OBAMA’NIN AÇIKLAMASI

ABD Başkanı Barack Obama görüşme sonrası yaptığı basın açıklamasında, “Darbe girişiminden bu yana Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilk defa yüz yüze görüşme fırsatım oldu. Türk halkı sokaklara çıkarak demokrasiye ve Türkiye’deki demokratik kurumlara olan inancını gösterdi. İlk andan itibaren darbeye karışanların yargı önüne çıkarılması konusunda her türlü desteği vereceğimizi dile getirdim. Kendisine Adalet Bakanlığımızın ve Ulusal Güvenlik ekibimin bu konuların araştırılması konusunda ellerinden gelen her türlü çabayı göstereceklerini belirttim.

Size ve Türk halkına mültecilere kapılarınızı açtığınız için teşekkür ediyoruz. Dünyada tüm ülkelerden fazla mülteciye kapılarınızı açtınız. Birleşmiş Milletler’in toplantısının yanısıra bir de mültecilerle ilgili toplantılar olacak. Başkan Erdoğan ve Türkiye mültecilerin yükünü yalnız taşımamalıdır. Hepimiz desteklemeliyiz Türkiye’yi. Sizi gördüğüme sevindim başkanlığım sırasında şimdiye kadar yarattığımız güçlü ittifağın devamını diliyorum” ifadelerini kullandı.

“TERÖRÜN HER TÜRLÜSÜ KÖTÜDÜR”

Barack Obama’nın ardından konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bu bir araya gelişimiz 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yaptığımız ilk yüz yüze görüşme. Darbeye karşı verdiğiniz destekten sonra teşekkür ederim. Türkiye ve Amerika arasındaki ittifak uzun süreli stratejik ortağıyken Sayın Obama döneminde model ortaklığa dönüşmüştür bu model ortaklık devam etmektedir. Tabi bu darbe girişimiyle, terör olaylarının arka arkaya gelmesi manidar.

Dünyadaki tüm terör olaylarına karşı bir NATO ülkesi olarak ortak tavrımız vardır bundan başkası mümkün değildir. Tüm terör olaylarına karşı durmak zorundayız, terörün her türlüsü kötüdür. İyi kötü kötü terörist diye bir şey olamaz. Bölgemizde Suriye ve Irak’ta devam etmekte olan DAİŞ terör örgütüyle mücadelemiz ve bunun yanında PKK gibi, YPG gibi PYD gibi örgütlerle de mücadele etmektedir. Temennimiz Türkiye’nin güneyinde bir terör koridoru oluşmasın. Bunun için de mücadelemize devam ediyoruz.

Tabi FETÖ terör örgütüyle ilgili olarak da çalışmalarımız hukuk içerisinde darbe girişimi öncesi bu teröriste karşı hazırlanan dosya gönderilmiştir. 15 Temmuz’dan sonra hazırlanmakta olan dosyalar da yine ABD’den gelen heyete daha sonra teslim edilecektir. Onların da çalışmaları şu anda devam etmektedir.

ABD Adalet Bakanlığından bir heyet gelmiştir. Şimdi de bizden yine Adalet Bakanlığından bir heyet aynı şekilde ABD’ye, hatta Adalet Bakanımız ve İçişleri Bakanımız birlikte ABD’ye gidecekler orada da bu çalışmayı birlikte yapacaklardır. Ben bu vesileyle hem dayanışmamızın hem de G-20 zirvesinin insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

2004980cookie-checkErdoğan-Obama görüşmesi sona erdi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.