Gül: O ifadeyi kullanmadım

Gül, ”Böyle terörle mücadele ettiğimiz, zor işlerle uğraştığımız konularda mesafeler de alınmaya başlarken böyle zedeleyici, lüzumsuz tartışmalara girmenin anlamı yok” dedi.
Irak ziyaretinin ardından Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilere açıklama yapan Cumhurbaşkanı Gül, bir gazetecinin ”Irak’ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetimiyle ilgili ne zaman bir konu olsa yetkililer anayasada nasıl tanımlanıyorsa öyle kullanıyorlardı ancak Kürdistan ifadesini ilk kullanan siz oldunuz” sözlerine, ”Aslında ben o söylediğiniz ifadeyi kullanmadım” diyerek karşılık verdi.

Irak’ın birlik ve bütünlüğüne en çok önem veren ülkenin Türkiye olduğunu vurgulayan Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Irak’ın içerisinde kendi anayasalarına göre Irak’ın kuzeyinde bir yerel Kürt yönetimi vardır, bunu söyledik. Onların başbakanlarıyla da görüşme yaptım. Bunlar gayet normal şeylerdir. Bu konularda çeşitli münakaşalar çıkıyor. Çok zor konularla uğraşıyoruz. Bu konularla uğraşırken hepimiz dikkatli olmak zorundayız ve hele hele böyle terörle mücadele ettiğimiz, zor işlerle uğraştığımız konularda mesafeler de alınmaya başlarken böyle zedeleyici, lüzumsuz tartışmalara girmenin anlamı yok.

Irak’ın toprak bütünlüğü, siyasi bütünlüğü, bunun için de kendi yönetim tarzlarına Iraklılar kendileri karar verirler. Irak’ın kuzeyinde kendi yerel Kürt bölgesi vardır. Onlarla da ilişkilerimiz var. İlişkilerimiz özellikle, terör örgütü bu bölgede olduğu için terörün oradan arınmasıyla ilgili beklentilerimiz de çoktur. O açıdan böyle bir işbirliği içerisindeyiz. Bunu bu şekilde herkesin anlamasını ve bu şekilde görmesini isterim.”

Cumhurbaşkanı Gül, terörle mücadelede Iraklı makamlarla oluşturulan mekanizmalara Kuzey Irak’taki bölgesel yönetimin nasıl dahil olacağına ve yürütülen görüşmelerin ayrıntılarına ilişkin bir soru üzerine de ”Bu konularla ilgili sizin arzu ettiğiniz kadar açık konuşulamaz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

17 + fifteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.