Güney’de 3 bin 600 Türk inşaatta çalışıyor

Gazete; 2008 yılının Aralık ayında Sosyal Sigortalar’a kayıtlı olan 2 bin 799 Kıbrıslı Türk’ten bin 704’ünün inşaat sektöründe hizmet verdiğini bildirdi.

Gazete, Rum Çalışma Bakanlığı’nın yayımladığı rakamlara dayanarak, Kıbrıslı Türkler’den bin 447’sinin Güney Lefkoşa, 284’ünün Limasol, 624’ünün Larnaka, 31’inin Baf ve 413’ünün ise “Mağusa” bölgesinde çalıştığını kaydetti.

Rum Çalışma Bakanlığı’ndan bir yetkili ise gazeteye açıklamasında, sınır kapılarının açıldığı 2003 yılının Nisan ayından itibaren Kıbrıslı Türk çalışanların Rum tarafına geçiş eğilimlerinde artma olduğunu, fakat son yıllarda bu eğilimin sabit hale geldiğini belirtti.

Gazete, 2008 yılının Aralık ayı sonunda Sosyal Sigortalar Fonu’nda 2 bin 779 kayıtlı Kıbrıslı Türk bulunmasına rağmen, tüm yıl boyunca periyodik olarak Fon’a yatırım yapan Kıbrıslı Türklerin sayısının 3 bin 600 olduğunu ifade etti.

İnşaat sektörünün ardından, Kıbrıslı Türkler tarafından tercih edilen ikinci sektörün imalat olduğunu yazan gazete, imalat sektörüyle uğraşan 284 Kıbrıslı Türk olduğunu, bu sektörü 196 kişiyle toptan ve perakende satışın izlediğini iletti.

167 kişinin ticari görevlerle meşgul olduğunu yazan gazete, 125 kişinin ise Limasol ve Dikelya’daki İngiliz Üsleri’nde çalıştığını aktardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.