Gözaltına alınan Sönmez serbest bırakıldı

Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla gözaltına alınan İktisatçı Mustafa Sönmez serbest bırakıldı.

İktisatçı-Yazar Mustafa Sönmez “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla gözaltına alındı. İfadesinin ardından Kartal Adliye’sine getirilen Sönmez, serbest bırakıldı.

“MAÇ ATMOSFERİNİ PAYLAŞMAK ÜZERE ATILMIŞ BİR TWEET”

Sönmez, sosyal medya hesabından serbest bırakıldığını “Sabahın 3 lerinde benim de kapım çalındı, nezarette ağırlandım, ifade sonrası serbestim. Arayan, ilgilenen herkese teşekkürler. Bu su hiç durmaz” ifadeleriyle duyurdu.

Serbest bırakıldıktan sonra konuşan Sönmez, “Cumhurbaşkanına hakaret” ve “Halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek” suçlamasıyla gözaltına alındığını belirtti ve “Maç atmosferini paylaşmak üzere atılmış bir tweetti. Beşiktaş-Başakşehir maçının tansiyonu yüksekti ve o videoyu görünce ben de tweetledim. Ben de bir Beşiktaş fanatiği olduğum için paylaştım” dedi.

Gazeteci Ayşenur Arslan, Mustafa Sönmez’in saat 3.50’de gözaltına alındığını ve sebebinin sosyal medya paylaşımları olduğunu hesabından “Mustafa Sönmez Türkiye uyurken bu sabaha karşı 3.50’de gözaltına alındı. Vatan Emniyet’e götürüldü. Gerekçe “sosyal paylaşımlar”!” ifadeleriyle duyurmuştu.

Gazeteci Barış Yarkadaş da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımıyla Sönmez’in dün Beşiktaş Çarşı’da çektiği videoda yer alan sloganlar nedeniyle “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla gözaltına alındığını ve ifadesinin alındığını belirtti. Kartal Adliyesi’nde getirilen Sönmez’in seçim öncesi ve sonrası yayınladığı tweetlerinin de dosyada yer aldığını belirten Yarkadaş, “İsnatlar arasında Cumhurbaşkanına hakaretin yanı sıra, halkı kin ve nefrete sevk etmek de var. Sönmez’in onlarca twiti dosyada” dedi.

Mustafa Sönmez Nokta dergisi, Cumhuriyet, Yurt , Sözcü ve BirGün gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Hürriyet Daily News’de haftada 1 gün ekonomi yorumları yazan Sönmez, Merkezi Washington’da olan Al-Monitor haber sitesine haftalık yazı katkısı ise Ekim 2016’da başladı. Artı TV’de her hafta Salı günleri saat 18’de yayımlanan Ekonomi Politik programı ise Ekim 2017’de başladı.

Çeşitli TV kanallarında ve radyolarda yorumculuk faaliyetinin yanında araştırma üretimini ve kitap yayınlarını sürdürmektedir. TMMOB Makina Mühendisleri Odası danışmanıdır ve Oda için sanayi araştırmaları yapmaktadır. Sönmez Türkiye ekonomisi üzerine 30’a yakın kitap yayımladı. (HABER MERKEZİ)

2289600cookie-checkGözaltına alınan Sönmez serbest bırakıldı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.