H. Murat Şermet’i yitirdik

İngiltere’ye 2016’da yerleşen müzik ve web dehası H. Murat Şermet, bugün (20 Aralık) koronadan dolayı tedavi gördüğü St. Mary’s Hospital’da yaşamını yitirdi.

Şermet’in yakın arkadaşlarının kısa süre sonra cenazesi ile ilgili açıklama yapması bekleniyor.

DOPDOLU BİR YAŞAM

H. Murat Şermet, 1965 yılında İzmir’de doğdu. 1980-1991 yılları arasında matbaa sektöründe yayın-dağıtım-koordinasyon görevleri üstlendi. 1989-1992 yıllarında müzik ile ilgilendi. 1993’den 1996’ya kadar İstanbul’da kitabevi işletti. Bu dönemlerde gelecekbilim konusunda yazılar yazarken, internetle ilgili çalışmalar yürüttü, 1998 sonrasında, 3D modelleme, masaüstü yayıncılık, görüntü işleme, web teknolojileriyle uğraştı. 2000 yılında, İlk Özgürler adlı kitabını yayımladı. 2002’den günümüze yayıncılık, yazılım geliştirme ve BT hizmeti veren şirketlerde: İş geliştirme, içerik modelleme, web teknolojileri konularında koordinatörlük görevlerini yürütüyor.

H. Murat Şermet

2016’da İngiltere’ye yerleşen Şermet, kısa sürede sosyal çevresini genişletmiş ve sosyal çalışmalara desteği ile de tanınmıştı.

12 Eylül cuntası döneminde cezaevinde de kalan Şermet’in “İlk Özgürler/ Üçüncü Binyıl Öyküleri 1. Kitap” başlıklı kitabı Etika Yayıncılık’tan çıkmıştı. Yayıncının kitabı tanıtımı şöyle:

“20. Yüzyılın bütün kötü gelecek tasarımlarına, tüm distopyalarına karşın, yeni binyılın eşiğinde, duyguların inşasına yönelik iyimser ve gerçekçi bir ütopya. Bütün yokoluş korkularına, canlı kalan son iki insanın farklı cinslerden olması durumunda verilen varoluş yanıtı. Sonsuzluk, varolmak, yokluk… Ve diğer bazı önemsiz meselelerle de ilgili anlaşılması zor bir aşk hikayesi.”

AÇIK GAZETE: Dostumuz, kardeşimiz ve bilgi küpümüz H. Murat Şermet’i yitirmenin tarifsiz kederindeyiz. Başımız sağolsun. Onu hiç bir zaman unutmayacağız. 

2572730cookie-checkH. Murat Şermet’i yitirdik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.