Handan Haktanır’dan roman: Loka Mata

Londra’nın eski sefiresi Handan Haktanır’ın “Loka Mata – Seneye Yine Gel” başlıklı romanı yayınlandı. Kitap internetten sipariş edilebilecek.

Türkiye’nin Londra eski büyükelçilerinden Korkmaz Haktanır’ı 14 Mayıs 2019’da kaybetmiştik. Haktanır ailesi Londra’daki toplumda da kalıcı izler bırakmıştı.

Handan Haktanır sosyal medya hesabından kitabını şöyle duyurdu:

“Değerli dostlarım, Hindistan’a olan tutkumu sanırım hepiniz biliyorsunuz. O tutku beni nâcizane bir roman yazmaya sevk etti. Önümüzdeki hafta başından itibaren internetten kitap satışı yapan tüm sitelerde satışa sunulacak. Umarım okur ve beğenirsiniz. Hepinize en içten sevgilerimi yolluyor, sağlıklı günler diliyorum.”

2000-2002 arasında Londra büyükelçiliği yaptığı sırada sefire eşi Handan Haktanır ile birlikte Türkiye’yi temsil etmenin yanı sıra toplumun da birlik ve dirliği için çaba göstermişti. Haktanır, dönemin başarılı başkonsolosu Erdoğan İşcan ile birlikte toplumda farklı amaçlarla kurulmuş 16 derneği 2002’de bir araya getirerek İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu’nu bir sivil toplum kuruluşu olarak kurulmasını sağlamıştı. Haktanır kendisinden önceki büyükelçilerin yapmadığı bir şeyi de yapmış, toplumdaki bütün sanatçılara ve yazarlara büyükelçilik kapısını açmış, onlara manevi de olsa ciddi bir destek sunmuştu. Daha önce yalnızca işadamlarına açık olan büyükelçilik resepsiyonlarına ilk kez sanatçı ve yazarlar da davet edilir olmuştu.

Romanın konusu kısaca şöyle:

“Üniversitede arkeoloji öğretmenliği yapmakta olan Sanem çocukluk arkadaşı Kaya’ya duyduğu karşılıksız aşk ve eşini çok genç yaştayken kaybeden annesinin kendisini hayattan çekmiş olması nedeniyle mutsuzdur. Kadınların dünyanın hemen hemen her yerinde karşı karşıya kaldığı haksızlıklar, taciz ve şiddet olayları onu bir zamanlar ana tanrıçalar olarak kutsanan kadınların bugünkü konumuyla ilgili kafa yormasına ve farklı toplumları ve dinleri incelemesine neden olmuştur.

Hindistan’a, Hindu tanrıçalarına, özellikle de ‘Loka Mata’ (Dünyanın Anası) olarak bilinen Lakşimi’ye karşı bir ilgisi ve sevgisi vardır. Yoksul öğrencilere yaptığı yardımlar ve kadın hakları savunucu olması nedeniyle bir anlamda o da bir ‘Loka Mata’dır. Hayattaki en büyük dileği günün birinde gençliğini hiç yaşayamamış olan annesiyle birlikte bu ülkeye gitmek ve onun içindeki ‘uyuyan tanrıça’yı uyandırmaktır.

Son sıralarda kendisini iyi hissetmemekte, sürekli bayılmakta ve ilginç rüyalar görmektedir. Üniversitenin Malta adasına düzenlediği bir geziden sonra bir nöbet geçirerek hastaneye yatırılır. Bundan sonra artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak ve Sanem’in hayatı, özlemlerini gerçekleştirdiği bir bilinçaltı yolculuğu şeklinde geçecektir.”

Loka Mata, Luna yayınlarının https://www.kitapperonu.com/loka-mata adresinden satışa sunuldu.

İLGİLİ KÖŞE: Faruk Eskioğlu / Korkmaz Haktanır’ın ardından…
https://acikgazete.com/ingiltere-korkmaz-haktanirin-ardindan/

2475200cookie-checkHandan Haktanır’dan roman: Loka Mata

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.