Hükümet köylerde kuru soğan avına çıktı!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Hatalı tarım politikalarının faturasını üreticiye ve depocuya kesen hükümet, Amasya’nın köylerinde kuru soğan avına çıktı. Üreticiler ve soğan tüccarları ise yaşananlara tepkili…

Hatalı tarım politikaları yüzünden son yıllarda her kış sezonunda yaşanan kuru soğan tartışmaları yeniden başladı. Marketlerde kilosu 5 lirayı bulan kuru soğan fiyatlarının 10 lirayı bulacağı iddialarının ardından hükümet çözümü Türkiye’nin soğan üretim merkezlerine baskın yapmakta buldu. Tarım ve Orman Bakanı Bakanı Pakdemirli Polatlı’daki soğan depolarında yapılan denetimin fotoğraflarını paylaşarak “Sebze ve meyveleri stoklayıp vatandaşımızın hakkını suistimal eden, fırsatçılık yapan stokçuların üzerine bakanlık olarak kararlılıkla gidiyoruz. Cumhurbaşkanımız Erdogan’ın da ifade ettiği gibi ‘patates, soğan, sebze ve meyve stokçuları’ mutlaka bedelini ödeyecekler ifadelerini kullandı. Stokçulukla suçlanan üreticiler ve tüccar ise soğan depolarına baskınlar düzenlenmesini tiyatroya benzeterek tepki gösterdi.

POLATLI’DAKİ DEPOLARA SOĞAN BASKINI

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kuru soğan fiyatlarındaki artışın ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin önemli soğan üretim merkezlerinden biri olan Ankara’nın Polatlı ilçesinde iki gündür denetim yapıldığını belirtti. Polatlı’daki denetimlerde 24 deponun üçünde satış olduğunu dile getiren Bakan Albayrak, “Bu 24 depoda, bakıyorsunuz 50 bin tondan fazla soğan depolanmış satılmıyor. Yapılan incelemeler ve görüşmeler, sadece Polatlı coğrafyasında bakıyoruz 200 bin ton soğanın ‘fiyatlar yükselir’ beklentisiyle depolarda tutulduğunu tespit ediyorlar” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: ‘BEDELİNİ ÖDEYECEKLER’

Bakan Albayrak’ın bu açıklamalarının ardından Gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, “Depo baskınlarında nasıl stoklar yaptıklarını görüyoruz. Buralarda asla taviz yok. Öyle patates, soğan stokçuluğu, öbür tarafta birçok sebze, meyvede bu tür stoklar yapmanın bedelini ödeyecekler” dedi.

TARIM BAKANI SOĞAN BASKINININ FOTOĞRAFLARINI PAYLAŞTI

Polatlı ve köylerinde yapılan Maliye denetiminin fotoğraflarını paylaşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise resmi twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Sebze ve meyveleri stoklayıp vatandaşımızın hakkını suistimal eden, fırsatçılık yapan stokçuların üzerine bakanlık olarak kararlılıkla gidiyoruz. Cumhurbaşkanımız Erdogan’ın da ifade ettiği gibi ‘patates, soğan, sebze ve meyve stokçuları’ mutlaka bedelini ödeyecekler” ifadelerini kullandı.

POLATLILI SOĞAN TÜCCARI TEPKİLİ

İktidarın kuru soğanla ilgili suçladığı kesim olan soğan tüccarları ise kışlık kuru soğanın yıllardır aynı şekilde depolarda muhafaza edilerek ihtiyaca göre piyasaya sunulduğunu savunuyor. İki gündür denetimlerin yapıldığı Polatlı’daki soğan tüccarları ise karaborsacı olarak suçlanmalarına tepkili. Adının açıklanmasını istemeyen Polatlılı bir soğan tüccarı, depolara yapılan baskınların bir tiyatroya benzediğini öne sürerek şunları dile getirdi:

‘SOĞAN DEPOYA KONULMAZSA NASIL KORUNACAK?’

“Polatlı’da 15 gündür yurt dışından soğan gelecek diye bir söylenti dolaşıyordu. Üreticiye, ‘soğanlarınızı satın 50 kuruşa düşecek’ diye baskı yapılıyor. Ben sabah Maliye Bakanı’nı dinledim, depolarda 50 bin ton soğan varmış depolarda. Köylü ya da tüccar bu soğanı depoda bulundurmazsa bu soğanlar nasıl korunacak? Haydi bu soğanın hepsini  Türkiye’nin hallerine gönderelim, üç günde bozulur, çöp olur. Soğanın sağlıklı bir şekilde pazara ulaştırmanın yolu depolarda muhafaza edilmesine bağlı. Elma depolara konulmuyor mu? Hükümet depo yapımı için teşvikler vermiyor mu? Mesela havuç. Burada köylü havucu toprağın altına gömüyor, sonra ihtiyaç olduğunda çıkartıp pazara gönderiyor. O zaman havucun da hepsini bir defada göndersin pazara. Ne olacak, üç gün sonra kullanılamaz hale gelir o ürün.”

‘DEPOLARA BASKIN YAPILMASI SADECE BİR TİYATRO’

Soğan üretiminin maliyetinde yüzde 300 oranında artış yaşandığına dikkat çeken Polatlılı tüccar, üretici ve depocuları karaborsacılık yapmakla suçlayan hükümetin sadece gövde gösterisi yaptığını öne sürerek, “Bu yıl küf hastalığı yüzünden kuru soğan üretiminde yüzde 20-30 oranında düşüş yaşandı. Artık üretici usandı, üretmiyor. Fiyat artışının asıl nedeni bunlar. Örneğin buğday, harmanda 800 liraydı şimdi bin 500 lira. Bunun açıklaması neden yapılmıyor. Üretim yok, mahsul yok. Bunu neden açıklamıyorlar. Bu durum mısırda, ayçiçeğinde, kimyonda, nohutta da aynı şekilde. Nohut 14-15 lira oldu. Bütün bunlar yanlış tarım politikalarının sonucu. Depolara baskın yapılması sadece bir tiyatro. Hükümet bunu yaparak sadece İnsanların gözünü boyuyor, kendini kurtarmaya çalışıyor” görüşünü dile getirdi.

AMASYA’NIN KÖYLERİNDE KURU SOĞAN AVI

Türkiye’nin bir başka kuru soğan üretim merkezi olan Amasyalı üreticiler de depo baskınlarına tepkili. Konuyla ilgili sorularımızı yanıtlayan Suluova Soğan Üreticileri Birliği Eski Başkanı Haydar Karaca, “Soğanın depoya konulmadan muhafazası mümkün değil. Bunun anlatılması gerek” ifadelerini kullanarak şöyle konuştu: “Şu anda Suluova’da köyleri geziyorlar. Köylerdeki soğana göz dikmiş durumdalar. Bu yaptıkları o kadar yanlış bir şey ki. Bugüne kadar kışın yediğimiz soğanın nerede durduğunu düşünüyordualrdı bu insanlar? Tarlada durduğunu mu düşünüyorlardı? Geçen yıllarda soğanı döktük, neredeydi bu devlet, bu politikacılar? Bu sene para yapıyor diye bu kadar yaygara yapılıyor. Yıllardır zarar ediyoruz. Biz soğanı dökerken, toprağın altına gömerken zararımızı karşılayan oldu mu?

‘GEÇEN SENE 55 LİRA OLAN GÜBREYİ 110 LİRAYA ALDIM’

Ben 200 dönüm arazi işliyorum. Geçen sene 55 liraya aldığım gübreyi bu sene 110 liraya aldım. Yüzde yüz zam gelmiş. İlaç da yüzde yüz zamlandı. Çiftçi ilaç borcunu ödeyemiyor şu anda. Mazot 6.5 lira oldu. Bu söylediğim rakamlar peşin ödemeler için geçerli. Bir de çiftçinin veresiye aldığını düşünün, aylık yüzde 3 faiz çalıştırıyorlar; yıllık en az yüzde 40 da faiz koyun üstüne. Çiftçi bunun altından nasıl kalkacak?”

‘ÜRETİCİ DEPOLARI GEZİLİYOR, STOKÇULAR GEZİLMİYOR’

Suluova köylerinde soğan deposu arandığını öne süren Karaca, üreticinin kışlık soğanının mecburen depoya koymak zorunda olduğunu belirterek,  “Şu anda üreticilerin depoları geziliyor. Stokçular yine gezilmiyor, onlardan yine hesap sorulmuyor. Bir kaç gündür köylerde soğan deposu arıyorlar. Üreticinin deposunda tuttuğu soğanlara el koymaya çalışıyorlar. Yazıktır. Ben 53 yaşındayım, senelerdir kışlık soğan ekeriz. Bizim yöremiz depoya koyar ve hallere buradan gider soğanlar. Adana soğanı çıkana kadar depoda bekletiriz.  Soğanlarımızı bozulmadan muhafaza edelim ve insanların hizmetine sunalım diye özel depolar yaptık. Böyle bir dünya yarattık, şimdi ise stokçu diye yargılanıyoruz. Toprağın yüzünde soğan saklanır mı? Hemen yeşerir. Mecburen depoya koymak zorundayız” dedi.

İTHAL SOĞAN TOHUMUNUN YARIM KİLOSU 800 LİRA

Kuru soğanın üreticiye maliyetinin kilo başına 1,5 lirayı bulduğunu anlatan Karaca, borsadaki satış fiyatının ise 2 ila 2.3 lira arasında değiştiğine işaret ederek, “Bir bardak çayın 3 lira olduğu dönemde bir evin bir haftalık ihtiyacını karşılayacak olan 1 kilo soğan 3 liraya 5 liraya satılıyor diye bu kadar yaygara yapılmaz. Sonra bu üretici stokçu diye suçlanırsa bir daha ekmez bunu ve daha büyük sorun olur. Soğan üretimi desteklenmiyor,aksine köstekleniyor. Şu anda bir dönüme atılan soğan tohumunun yarım kilosu 800 lira. İthal tohum da kullanılıyor yerli de. İthal olanlar Hollanda, Japonya ve İtalya menşeili” diye konuştu.

 

2248210cookie-checkHükümet köylerde kuru soğan avına çıktı!
Önceki haberKONDA: İttifaka mecburlar
Sonraki haberTürk tarımı adım adım böyle çökertiliyor!
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.