IMF’ye çıplak ayaklı protesto

Sendika üyeleri, ellerinde ”ulaşım haktır engellenemez”, ”parasız eğitim, güvenli iş, ücretsiz ulaşım istiyoruz” yazılı dövizlerle, Taksim tramvay durağında toplandı. Grup üyeleri, çıkardıkları ayakkabıları ellerine alarak, çıplak ayaklı bir şekilde İstiklal caddesi üzerinde yürüyüşe başladı.

Galatasaray Lisesi önüne kadar ıslık ve alkışlar eşliğinde yürüyen gruptakiler adına Eğitim-Sen 8 No’lu Şube Başkanı Hatun İldemir basın açıklaması yaptı. İldemir, IMF ve Dünya Bankası politikaları doğrultusunda Türkiye’de uygulanan politikalar sonucunda, eğitim, sağlık, barınma, ulaşım gibi temel kamusal hizmetlerin piyasalaştırıldığını öne sürdü. İldemir, kamu ulaşım hizmetinden ücretsiz yararlanması gereken kesimlerin kamu yararı gözetilerek yeniden belirlenmesi gerektiğini savundu.

IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn’a ayakkabı fırlatarak protestoda bulunan Selçuk Özbek de ulaşım, eğitim, sağlık gibi hakların her geçen gün daha fazla gasp edildiğini öne sürerek, haksızlığa, adaletsizliğe ve eşitsizliğe karşı mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.

Öğrenciler ve öğretmenler de görüş ve düşüncelerini dile getirdiler.

Gruptakiler açıklamanın ardından dağıldı.

1220560cookie-checkIMF’ye çıplak ayaklı protesto

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

two − one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.