İsrail’e saldıran İran: Konu kapandı, bir daha hata yaparlarsa…

İran, İsrail’in Suriye’nin başkenti Şam’daki Büyükelçilik yerleşkesine düzenlediği hava saldırısına misilleme olarak İsrail’e çok sayıda SİHA ve füze ile karşılık verdi. İran Devrim Muhafızları’nın açıklamasına göre, bu misillemenin ardından mesele büyük oranda sonuçlandı.

Ancak, İran’ın gelecekte İsrail’in bir hata yapması durumunda cevabının daha ağır olacağı uyarısında bulundu.

İran’ın BM Misyonu tarafından yapılan açıklamada, bu askeri eylemin BM Şartı’nın meşru müdafaa ile ilgili 51. maddesi çerçevesinde gerçekleştirildiği ve İsrail’in Şam’daki diplomatik yerleşkemize saldırısına yanıt olduğu vurgulandı. Ancak, İran’ın gelecekteki tutumu İsrail’in hareketlerine bağlı olacak.

Saldırıların ardından İsrail’in güneyindeki Arad kasabasına düşen şarapnel sonucu bir çocuğun ağır yaralandığı bildirildi. Ayrıca, İsrail medyası, bazı İHA’ların Irak-Suriye sınırındaki bölgelerde Amerikan ve İngiliz askeri uçakları tarafından düşürüldüğünü öne sürdü.

Bu gelişmelerin ardından ABD’nin İsrail Büyükelçiliği, ülkedeki tüm Amerikan hükümeti çalışanlarına bir sonraki açıklamaya kadar bulundukları yerden ayrılmama talimatı verdi. Bu olaylar bölgedeki gerilimin artmasına ve uluslararası ilişkilerde belirsizliğe neden olabilir.

 

2771040cookie-checkİsrail’e saldıran İran: Konu kapandı, bir daha hata yaparlarsa…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.