Karikatürlü tişört istifa getirdi

Başbakan Berlusconi, Libya’da İtalyan konsolosluğuna yönelik saldırılar üzerine bakanın istifasını istediğini açıkça söylemişti.

İtalya anayasalarına göre, Başbakan bir babakanı görevden alamıyor. Hükümet bir koalisyon olduğundan, sadece Calderoli’nin üyesi olduğu sağ görüşlü, göçmenlik karşıtı Kuzey Birliği’nin başkanı Umberto Bossi bakanın istifasını talep edebiliyor. Berlusconi, bakanın görevden ayrılması gerektiği konusunda Bossi ile hemfikir olduklarını dile getirmişti.

10 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

Libya’nın Bingazi kentindeki İtalya Konsolosluğu’na yönelik saldırı 10 kişinin ölümüyle sonuçlanmıştı. Konsolosluk tesisleri kısmen yandı.

Yüzlerce kişilik bir grup dün öğleden sonra kentteki İtalyan konsolosluğuna saldırmış grubu engellemeye çalışan polis göstericilere ateş açmıştı.

Bir kaç saat süren çatışmalar sırasında binanın birinci katı ile çevredeki çok sayıda araç yandığı belirtiliyor.

Libya hükümeti “küçük ve sorumsuz bir grubun işi” olarak ifade edilen şiddet olaylarını kınadı. Güvenlikten sorumlu bakan ise güç kullanımının aşırı olduğu suçlamaları üzerine açılan soruşturma kapsamında geçici olarak görevden alındı.

SORUMSUZ BAKAN

Roberto Calderoli ise istifasıyla sonuçlanan eylemlerini savunmayı sürdürüyor.

La Repubblica gazetesinde yer alan açıklamasına göre Calderoli, “olayda ölenler için üzgün” ancak Libya’da yaşananlarla tişörtü arasında bir bağlantı görmüyor.

49 yaşındaki siyasetçi, asıl sorunun “Batı medeniyetinin tehlikede olması” olduğunu söyleyerek, söz konusu tişörtü “İslamın hoşgörüsüzlüğü” olarak ifade ettiği soruna dikkat çekmek üzere yaptırdığını savundu.

ELÇİLİKLER KAPATILIYOR

İtalya Libya’daki olaylar ardından diğer elçilik ve temsilciliklerde güvenliğin artırılmasını kararlaştırdı.

Şimdiye kadar, tepkiler daha çok karikatürlerin ilk kez yayımlandığı ülke olan Danimarka hedeflerine yöneliyordu.

Danimarka dün, olaylı protesto gösterilerinin sürmesi üzerine Pakistan’daki büyükelçiliğini geçici olarak kapattı.

Daha önce, Endonezya, İran, Suriye ve Lübnan’daki Danimarka büyükelçilikleri de geçici olarak kapatılmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.