Kaş’taki korunan alanlarda 915 kaçak yapı tespit edildi!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan itiraf gibi yanıt geldi: Antalya’nın Kaş ilçesinde ÖÇK ve doğal sit alanlarında toplam 915 adet kaçak yapı tespit edildiği ortaya çıktı…

Türkiye’nin gözde tatil beldelerinden biri olan Antalya’nın Kaş ilçesinde son yıllarda hızla artan kaçak yapılaşmanın önüne geçilemiyor. İlçedeki kaçak ve çarpık yapılaşma ile bunun önüne geçilmesine yönelik atılan adımlarla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na verilen bir soru önergesi, Kaş’taki korunan alanlarda 915 adet kaçak yapı tespit edildiği gerçeğini de ortaya çıkardı. CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak’ın konuyla ilgili soru önergesini yazılı olarak yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kaş’ta 674’ü ÖÇK bölgesi, 241’i de doğal sit alanlarında olmak üzere korunan alanlarda toplam 915 kaçak yapı tespit edildiği bilgisini verdi. Bakanlığın verdiği yanıta göre Kaş’ta son 5 yıl içinde 2007 adet kaçak yapı tespit edildiği, imar affından yararlanarak yapı kayıt belgesi alan bina sayısının ise 9769 olduğu belirtildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un konuyla ilgili soru önergesine verdiği yanıtta, Kaş ilçesi sınırlarında bulunan Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇK) ve doğal sit gibi korunan alanlarda toplam 915 adet kaçak yapı tespit edildiği kaydedildi. Söz konusu kaçak yapıların 674 adedinin ÖÇK bölgelerinde, 241 adedinin ise doğal sit alanı olan bölgelerde yer aldığı belirtildi.

 ‘BELEDİYEYE YAZI YAZILDI, SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSU YAPILDI’

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un konuyla ilgili önergeye verdiği yanıtta, korunan alanlarda tespit edilen kaçak yapılarla ilgili yapılan işlemler hakkında ise şu ifadelere yer verildi: “ÖÇK bölgelerinde kalan 674 adet kaçak yapı hakkında İmar Kanunu kapsamında işlem yapılması için Kaş Belediyesi’ne yazı yazılmış; doğal sit alanlarında kalan 241 adet kaçak yapı hakkında Antalya 1 Numaralı Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu tarafından 2863 sayılı kanun kapsamında izinsiz uygulamaların ilgili belediyesince kaldırılması ve Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verilmiş olup, söz konusu kararlar gereği için Kaş Belediye Başkanlığı’na ve Kaş Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletilmiştir.”

Kaş’ta kaçak yapı

BAKANLIK: KAŞ’TA SON 5 YILDA 2007 ADET KAÇAK YAPI TESPİTİ YAPILDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre Kaş ilçesi genelinde son 5 yıl içinde 2007 adet kaçak yapı tespiti yapıldığı, söz konusu yapılar hakkında zabıt tutularak adli makamlara suç duyurusunda bulunulduğu kaydedildi.

İMAR AFFI KAPSAMINDA 9769 YAPI KAYIT BELGESİ DÜZENLENDİ

Kaş ilçesinde imar affı kapsamında toplam 9769 yapı için yapı kayıt belgesi düzenlendiği bilgisine yer verilen bakanlık yanıtında, bu belgelerin 703 adedinin iptal edildiği, 9066’sının ise aktif olduğu bildirildi. Usulsüz olduğu tespit edilen yapı kayıt belgelerinin iptal işlemlerinin de devam ettiği kaydedildi.

PANDEMİ DÖNEMİNDE 396 ADET YENİ KAÇAK İNŞAAT TESPİT EDİLDİ

Kaş Belediyesi’nden alınan bilgilere dayanarak önergeyi yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, son 16 ayda Kaş 396 adet yeni inşaata başlayan kaçak yapının tespit edildiği, pandemi öncesinde inşa edilen 415 yapı hakkında da gerekli yasal işlemlerin yapıldığı bilgisine yer verdi.

KAÇAK YAPILARIN SORUMLULUĞU MAHKEME KARARINA BAĞLANIYOR

Kaş Belediyesi’nin ilçedeki kaçak yapıların sorumluluğunu rant odaklı imar planlarına karşı açılan davalara yüklemesi Bakanlığın yanıtına da yansıdı. Kaş Belediyesinin Bakanlığa verdiği yanıtta, kaçak yapılaşmaya yönelik denetimlerin devam ettiği kaydedilirken, yapılaşma baskısı altındaki mahallelerde 1/1000 ölçekli uygulama imar planı yaptırılarak kaçak yapılaşmanın engellenmesi için çalışıldığı görüşüne yer verildi. Kaş Belediyesinin yanıtında, Ağullu, Bayındır, Çukurbağ, Yeniköy ve Gökçeören (Gökseki Mevkii) gibi 5 mahallede yapılan imar planının 2020 yılında İdare Mahkemesi’nce iptal edildiğinin de altı çizildi.

 

Önceki haberİngiltere Türkiye’de yapılan aşıları neden tanımıyor?
Sonraki haberDiyanet: Söyleyene değil, söyletene bak!
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.