Kılıçdaroğlu: Biz bunlara 5’li çete diyoruz

Kemal Kılıçdaroğlu Ankara’da yaptığı açıklamada “Sosyal devlet, fakirin fukaranın yanında olur. Bu milletin sırtından devleti soyanlar var. Biz bunlara 5’li çete diyoruz” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’da kanaat önderleri, muhtarlar ve STK temsilcileri buluşmasında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu, “Sosyal devlet, fakirin fukaranın yanında olur. Bu milletin sırtından devleti soyanlar var. Milyarlarca dolar bu milleti soyan bir ekip var. Biz bunlara 5’li çete diyoruz” diye konuştu. Mülteci sorununu çözme vaadinde bulunan Kılıçdaroğlu, “En geç 2 yıl içinde evlerini, hastanelerini, okullarını yapacağız ve diyeceğiz ‘Al kardeşim ülkende evini yaptık.’ Esad ile görüşeceğiz. Mülteci olarak Türkiye’de olup, sizin topraklarınıza gelenlerin burnu bile kanamayacak diyeceğiz. Herkes kendi ülkesinde huzur içinde olmasını sağlayacağız” dedi.

“IMF’DEN PARA ALMIŞ MERKEZ BANKASINA KOYMUŞUZ, BİZİM PARAMIZ DEĞİL”
Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Bu milletin sırtından devleti soyanlar var. Milyarlarca dolar bu milleti soyan bir ekip var. Biz bunlara 5’li çete diyoruz. ‘Milletin cebinden 5 kuruş çıkmayacak’ diyorlardı, şimdi milletin cebinden milyarlarca dolar çıkıyor. Artık bu soygun dönemine son vereceğiz”

“Merkez Bankası’nın rezervi 109 milyar dolar oldu. Yakında 115 dolar olacak’ dedi devleti yöneten kişi. Soru şu, IMF’yi söyleyemiyor. 115 dolar olacak diyor. Bu kimin parası? Türkiye Cumhuriyeti’nin parası mı? Çin’in, Katar’ın Güney Kore’nin parası, borç almışız. IMF’den para almışız, getirmişiz Merkez Bankası’na koymuşuz. Başkasından almışız kendi kasamıza koymuşuz ama bu para bizim paramız değil. Gerçekte Merkez Bankası’nın döviz rezervi -53 milyar 200 milyon dolar.”

“Dünyada döviz bolluğu var. Almanya eksi faizle borçlanır. Biz dünyanın en yüksek faizini ödeyen ülkelerden biriyiz. Hangi gerekçe ile en yüksek faizi ödüyoruz biz? Bir ayda ödediğimiz faiz 1 milyar 800 milyon dolar. Bir günde ödediğimiz faiz 57 milyon 800 bin dolar. Bir saatte ödediğimiz faiz 2 milyon 400 bin dolar faiz ediyoruz. 18 yılda ödediğimiz faiz 187 milyar 588 milyon dolar.”

“HERKES KENDİ ÜLKESİNDE HUZUR İÇİNDE OLMASINI SAĞLAYACAĞIZ”
“En tepedeki insan parayı veren düdüğü çalar ben mültecileri alırım yeter ki sen bana para ver diyor. E biz parayı verelim onlar külfete katlansınlar. Bu ırkçılık değildir. Bu güzel ülkede, izlenen yanlış politikalarda hem sığınmacılar hem biz mahvoluyoruz. Adamlar burada kalmak istemiyor, Avrupa’ya gitmek istiyor. Onlar ise “Sakın buraya almayın para verelim siz orada tutun” diyorlar. Biz sizin taşeronunuz muyuz? ”

“Mülteci sorununu çözmeye kararlıyım. En geç 2 yıl içinde evlerini, hastanelerini, okullarını yapacağız ve diyeceğiz ‘Al kardeşim ülkende evini yaptık.’ Esad ile görüşeceğiz. Mülteci olarak Türkiye’de olup, sizin topraklarınıza gelenlerin burnu bile kanamayacak diyeceğiz. Herkes kendi ülkesinde huzur içinde olmasını sağlayacağız”

“Devleti yönetecek kişilerin liyakatli olması lazım. Bir arkeologu getirip sen hakimlik yap diyemezsiniz. Herkes kendi alanında yetişmek, görevini yapmak zorundadır. İşi ehline teslim etmek gibi temel bir kuralımız vardır. İşi ehline teslim etmezseniz sonu felakettir. Devleti yöneten kişinin milletten toplanan verginin hesabını millete vermek zorundadır. Buna biz devlette saydamlık, şeffaflık diyoruz.”

“HER AY 10 BİN DOLAR RÜŞVET ALAN SİYASETÇİ KİM?”
“Şöyle bir ülke düşünün. O ülkenin İçişleri Bakanı çıkıyor, “Bir siyasetçiye her ay 10 bin dolar rüşvet veriliyor’ diyor. Bizim kanunlarımıza göre bu suçtur. Bunu ben söylesem derler ki bir siyasi söylüyor. Bunu söyleyen emniyetin ve istihbaratın başında olan bakan söylüyor. Her ay 10 bin dolar rüşvet alan siyasetçi kim? Ahlaksız birisinin TBMM’de yerinin olmaması lazım. Eğer kul hakkı yiyorsa, bunun ortaya çıkarılması lazım. Savcının derhal harekete geçmesi lazım. Türkiye Cumhuriyeti Devleti doğru yönetiliyor mu? Adaletle, erdemle yönetiliyor mu? Söylediğim sadece 10 bin dolar.”

“Bir de 128 milyar doları düşünün. Bir bakıyoruz bu para buharlaşmış. Kime sattın, kaça sattın belli değil. Afiş asıyoruz, afişleri indiriyorlar. Bir lira, 10 lira değil. 128 milyar dolar. Hala bir açıklama yok. Vatandaşın cebinde diyorlar. Esnafa sordum, “Nerde beyim” diyor. Bakkala sorduk yok. Nerede bu para ve kimlere verildi?”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

eleven − 6 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.