Kuzukulağı Yaylasında doğa sporları festivali

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Dünyanın en önemli kaya tırmanışı parkurlarını da barındıran Isparta Kuzu Kulağı Yaylası’nda mermer ocağı ruhsatı verilmesine tepki gösteren dağcılar ve doğa sporu tutkunları 27 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen festivalde buluşacak…
Isparta’nın Aksu ilçesi sınırlarındaki Kuzu Kulağı Yaylası, dünyanın en önemli duvar tırmanışı rotaların barındırıyor. Ancak 20 ila 600 metre arasında değişen Eldere kayalıklarının bulunduğu bölgede yaklaşık 100 hektarlık alanda özel bir şirkete maden ruhsatı verildi. Türkiye’nin dördüncü büyük mağarası olarak bilinen Kuyukule Mağarası’nı da kapsayan bölgede mermer ocağı açılması planlanıyor. Barındırdığı doğal kaynak değerleri bakımından Kızıldağ Milli Parkı’na dahil edilmesi için çalışma başlatılan bölgede mermer ocağı ruhsatı verilmesine tepki gösteren Türkiye’nin dağcıları ve doğa sporcuları, 27 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında bölgede bir festival düzenleyecek. Mermer ocağı açılmak istenen Kuzu Kulağı Yaylasında gerçekleştirilecek festival boyunca kaya tırmanışı, doğa yürüyüşü, yüksekte ipte yürüme yoga, doğa yürüyüşü, dağ bisikleti, dağ koşusu, kuş, kelebek ve bitki gözlemi gibi aktiviteler yapılması planlanıyor.
 
Isparta’nın Aksu ilçesine bağlı Eldere köyü sınırlarında bulunan Kuzukulağı Yaylası’ndaki dev kayalıklar, Türkiye’nin en önemli uzun duvar tırmanışı rotalarını da barındırıyor. Dünyaca ünlü dağcıların bölgeyi keşfetmesiyle uluslararası üne de kavuşan Eldere Kayalıkları her yıl çok sayıda sporcuyu bölgeye çekiyor. Ancak Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM), Eldere kayalıklarını da içine bölgede yaklaşık 100 hektarlık alanda Batı Asya Madencilik Gıda Su Ürünleri İnşaat San. Ldt. Şti. adlı özel firmaya maden arama ruhsatı verdi.
ÜNLÜ DAĞCI PİOLA: ‘DEDEGÖL DÜNYADA 5 ÖNEMLİ BÖLGEDEN BİRİ’
Dünyanın en ünlü kaya tırmanıcılarından biri olarak kabul edilen İsviçreli dağcı Michel Piola, mermer ocağı ruhsatı verilen bölgeyle ilgili görüşlerini şu sözlerle özetlemişti: Bir tırmanıcı, uzun duvar rota açma uzmanı ve bu konuda 15 kitabın yazarıyım. Dedegöl kayalıkları, Kuzukulağı Yaylası Eldere Köyü uluslararası öneme sahip bir bölgedir. Dünyada bu tarz tırmanışlar için 5 önemli bölge vardır. Fransa’da Verdon, Fas’da Taghia ve Todra, Meksika’da El Potrero Chico, bir diğeri de Dedegöl’dür.
 
MERMER OCAĞI GİRİŞİMİNİ DURDURMAK İÇİN BULUŞACAKLAR
Yöre köylüleri ve doğa sporcularının da tepkisini çeken mermer ocağı açma girişiminin durdurulması isteniyor. Bu amaçla 27 Haziran- 1 Temmuz tarihleri arasında Kuzu Kulağı Yaylası’nda düzenlenecek olan ‘Doğa Sporları Festivali’ Türkiye’nin dört bir yanından gelen sporcuları ve doğa tutkunlarını buluşturacak.
KAYA TIRMANIŞI, DAĞ BİSİKLETİ VE KUŞ GÖZLEMİ
Doğa sporları potansiyeli sınırsız olan bu bölgenin tanıtımı ve korunması amacıyla düzenlenen festival öncesi organizasyon ekibince yapılan açıklamada, festival boyunca kaya tırmanışı, doğa yürüyüşü, ipte yürüme (slack line), yüksekte ipte yürüme (high line), yoga, doğa yürüyüşü, dağ bisikleti, dağ koşusu; kuş, kelebek ve bitki gözlemi gibi etkinliklerin yapılacağı belirtildi.
DEDEGÖL DAĞLARI DÖRT MEVSİM BOYUNCA SPORCULARI AĞIRLIYOR
Katılımcılar alanında uzman kişilerin bilgilendirmeler de yapacağı aktivitelerden ücretsiz olarak yararlanabileceği kaydedilen festivalle ilgili yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Dedegöl Dağları, doğa sporları için son derece uygun alanlardır. Bahsi geçen Kuzukulağı Yaylası ve civarına yıl içinde dört mevsim boyunca binlerce doğa sporcusu kaya tırmanışı, uzun duvar tırmanışı, sportif kaya tırmanışı, dağcılık, tur kayağı, kampçılık, doğa yürüyüşü, bisiklet ve motocross için kullanmaktadır. Türkiye’nin ve dünyanın her yerinden gelen bu sporcular Isparta, Eğirdir, Aksu ve köylerine ekoturizm yolu ile katma değer sağlamaktadır.
 
BÖLGEDE YÜZLERCE TIRMANIŞ ROTASI BULUNUYOR
2000’li yılların başında kaya tırmanış rotaların açılması ile tanınan bölge, Türkiye’nin en çok bilinen doğa sporları merkezlerinden biridir. Bölgenin sahip olduğu kaya tırmanış ve doğa sporları potansiyeli sınırsızdır.Uzunlukları 20 ila 600 metre arasında değişen yüzlerce tırmanış rotası yerli ve yabancı rota açıcılar tarafından uluslararası standartlarda meydana getirilmiş ve rota sayısı her geçen yıl artırılmaktadır. Yerli ve yabancı ekiplerin ortaklaşa yürüttüğü çalışmalar neticesinde Türkiye’nin en derin 4. mağarası Kuyukule, bölgede ortaya çıkarılmıştır. Bu mağara, üniversite kulüpleri ve Mağara Araştırma Derneği tarafından tescillenmiştir.
ISPARTA KAYA TIRMANIŞI İÇİN CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELDİ
Her yıl sadece kaya tırmanışı için çok sayıda yerli ve yabancı sporcunun bölgeyi ziyaret ettiğine dikkat çekilen açıklamada, “Dünya çapında markaların sponsor olduğu uluslararası şenliklerin Türkiye ayağı yine bu bölgede yapılarak, turizmin gelişmesine ön ayak olunması düşünülmektedir. Hali hazırda Isparta Valiliği bu yönde çalışmalar yapmış, Kapıkaya ve Yazılı Kanyon bölgelerindeki faaliyetlere destek vermiş, profesyonel ekiplerin açtığı rotaları envantere geçirmiştir. Isparta Valiliğinin gerçekleştirdiği Kayadaki Eller Projesi ile Isparta ili, ülkemizdeki kaya tırmanışına gönül vermiş gençlerin yanı sıra yabancı tırmanıcılar için de cazibe merkezi haline gelmiştir” ifadelerine yer verildi.
ALANIN MİLLİ PARK’A DAHİL EDİLMESİ İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI
Kuzu Kulağı Yaylası, bir parçası olduğu Dedegöl Dağı ve Yaka Kanyonu ile birlikte Kızıldağ Milli Parkı’na dahil edilmek isteniyor. DKMP 6. Bölge Müdürlüğü, kaynak değerleri açısından korunması gereken bu alanların da milli park sınırına alınması için çalışma başlattı. Kaya tırmanışı parkurlarını da içine alan Kuzu Kulağı Yaylası ile Yaka Kanyonu ve Dedegöl Dağı’nın bir bölümünü kapsayan yaklaşık 35 bin hektarlı alanla ilgili hazırlanan kapsamlı envanter raporu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na iletildi. Bölgenin milli park sınırına dahil edilmesi için Bakanlar Kurulu Kararı alınması gerekiyor. Ancak yaklaşık üç yıl önce bakanlığa sunulan dosya için halen somut bir adım atılmış değil. Maden ruhsatlarından sorumlu kurum olan MİGEM ise alanın henüz bir koruma statüsü olmadığı için yapılan başvuruları değerlendirmeye alıyor ve milli park niteliği taşıyan bölgede mermer ve taş ocağı ruhsatı verebiliyor.
 
Önceki haberBenim tek bir hayatım var!
Sonraki haberCargill için yasaları çiğneyen Türk Başbakan kim?
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.