Milli Park’ı yapılaşmaya açan planı yargı iptal etti!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Mahkemeden bakanlığa ders gibi yetki hatırlatması: “Kanun, milli parklarda iskân ve yapılaşma değil, kurma, geliştirme ve işletme yetkisi veriyor…”
 
Antalya’nın Kemer ilçesinde Beydağları Sahil Milli Parkı bünyesinde bulunan Kındılçeşme ve Göynük kamp alanlarıyla ilgili gelişim planına karşı iki yıl önce açılan dava sonuçlandı. Antalya ve Kemer’deki sivil toplum örgütleri ile 11 yurttaşın açtığı davayı gören Antalya 3. İdare Mahkemesi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın hazırladığı ve Beydağları Uzun Devreli Gelişim Revizyon Planı’nı hukuka aykırı bularak iptal etti. Davanın avukatı Tuncay Koç, yıllardır işgal edilerek halka kapatılan Kındılçeşme Çadırlı Kamp Alanı’nın bakanlık bünyesinde işletilmek koşuluyla halka açılması gerektiğini dile getirdi.
 
KINDILÇEŞME 2009 YILINDA ÖZEL ŞİRKETE VERİLEREK HALKA KAPATILDI
Antalya’nın dünyaca ünlü turizm merkezi Kemer’de bulunan Kındılçeşme Çadırlı Kamp Alanı, barındırdığı doğal ve tarihi dokusuyla Türkiye’nin en gözde milli parklarından biri olan Beydağları Sahil Milli Parkı sınırlarında yer alıyor. Bölge halkının ve tatilcilerin en gözde kamp alanlarından biri olan Kındılçeşme’de 2009 yılında plan değişikliği yapılarak 29 yıllığına özel bir şirkete kiralandı.
KELİME OYUNUYLA YAPILAŞMAYA AÇILARAK VİLLALAR YAPILDI
‘Çadırlı kamp alanı’ niteliğindeki Kındılçeşme, ‘kamp alanı’na dönüştürülerek Gök-An Turizm İnşaat Ltd. Şirketine kiralanarak önce halka kapatıldı, ardından da ormanlık ve kıyı alanlardan oluşan kamp yerinde hummalı bir inşaat faaliyeti başladı. Bungalov adıyla lüks orman villaları inşa edilen kamp alanı, tatil köyü kimliğine büründürülerek bünyesinde 5 yıldızlı otel barındıran şirket tarafından işletilmek isteniyordu.
YÖRE HALKI VE STK’LAR DAVA AÇTI, DANIŞTAY İMAR PLANINI İPTAL ETTİ
Bunun üzerine yöre halkı ve sivil toplum örgütleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2003 yılında onayladığı imar planının iptali için dava açtı. Davaya bakan Danıştay 6. Dairesi, Kındılçeşme’de adeta tatil köyü inşa edildiğine ve alanın dokusunun ortadan kaldırıldığına işaret ederek imar planını Mayıs 2013’te iptal etti.
BİR DAVA DA YARGI KARARINA UYMAYAN BAKANLIĞA
Ancak Danıştay’ın bu kararı, halkın elinden alınarak kapısına kilit vurulan Kındılçeşme’nin esareti bitirmedi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı (Yeni adıyla Tarım ve Orman Bakanlığı), Kındılçeşme ve yakınındaki Göynük kamp alanlarını da kapsayan Beydağları Sahil Milli Parkı için 2015 yılında uzun devreli gelişim planı hazırladı. Beydağları Sahil Milli Parkı Uzun Devreli Gelişim Revizyon Planı’nın daha önceki yargı kararlarına uymadığı ve koruma alanının küçültülerek kamu yararına aykırı biçimde turizme ve yapılaşmaya açıldığını savunan sivil toplum örgütleri ile 11 yurttaş, bu planı da yargıya taşıdı.
‘YARGI KARARINA RAĞMEN KAMP ALANLARINDA YAPILAŞMA İZNİ’
Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na karşı açılan davayı gören Antalya 3. İdare Mahkemesi, uzmanlardan oluşan bilirkişi kurulunun hazırladığı rapora dayanarak aldığı kararda gelişim planını iptal etti. Milli park sınırlarındaki üç kamp alanından ikisi olan Göynük ve Kındılçeşme kamp alanlarında ayrıcalıklı bir yapılaşmaya olanak tanındığına işaret ederek, “Göynük ve Kındılçeşme kamp alanlarında kır evi yapımına izin verildiği görülmektedir. Bu durum, önceki mahkeme kararlarına temel teşkil eden bilirkişi raporlarında UDGP için belirtilen sakıncalı sakıncalı plan hükmünün bu planda da devam ettiğini göstermektedir. Danıştay 6. Dairesi’nin önceki planların iptalinin gerekçelerinin ve sorunların giderilmesine yönelik kararların, dava konusu planda bulunmadığı görülmektedir” ifadelerine yer verildi.
MAHKEME BAKANLIĞIN HAZIRLADIĞI PLANI HUKUKA AYKIRI BULDU
Kındılçeşme kamp alanının yüzde 20’si yerine tümünün bungalov adıyla yanındaki otelin parçası olan bazı havuzlu villalara ayrıldığına işaret edilen Mahkeme kararında, kıyı kanununa aykırı olarak villa ve bungalovlar inşa edildiği belirtildi. Bakanlığın hazırladığı gelişim planının, imar mevzuatı, milli parklar ve kıyı kanunları ile kamu yararına ve şehircilik ilkeleri ile planlama esaslarına uygun olmadığına hükmeden Antalya 3. İdare Mahkemesi’nin iptal kararında şu ifadelere yer verildi: “Milli Parklar Kanunu’nun 4. Maddesi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na milli parklarda iskân ve yapılaşmaya konu olacak planları onaylama görev ve yetkisini vermediği, Bakanlığın bu görevi bu alanların kuruluş, geliştirme ve işletilmelerini sağlamak olduğu, ancak dava konusu planda imara ilişkin yapılaşmanın mevcut olduğunun görülmesi karşısında davalı idarenin bu planı onaylama yetkisinin bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır.”
 
AV. TUNCAY KOÇ: ‘BU KARARLA KINDILÇEŞME ESKİ HALİNE GETİRİLMELİ’
Mahkemenin iptal kararının ardından bir açıklama yapan davanın avukatlarından Tuncay Koç, daha önce de Mimarlar Odası ve yerel halkla birlikte açtıkları davanın imar ve şehircilik ilkelerine aykırı bulunarak Danıştay 6. Dairesi tarafından iptal edildiğini anımsatarak, “Yapılması gereken buradaki kamp alanının Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesine alınarak eskisi gibi ‘çadırlı bir kamp alanı’ şeklinde işletmek ve halka açmaktır. Seçimden önce ‘Kındılçeşme halka açılıyor’ diye propaganda yapılmıştı. Hala halka açık değil, bir şirketin elinde. Bu kararla alanın yapılaşmasına son verilmeli ve eski haline getirilmelidir. Halkın nefes alacağı son yerleri de yapılaşmaya ve özelleştirmeye açmayın. Sorumluluk Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, takip ödevi de Kemer halkınındır” diye konuştu. 
2210990cookie-checkMilli Park’ı yapılaşmaya açan planı yargı iptal etti!
Önceki haberDağlar peynir gibi kesilip satılmasın diye 2200 metrede nefes kesen etkinlik
Sonraki haberRejimin adı yok!
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.