Obama, 3 eyalette daha kazandı

Cumhuriyetçi Parti’de ise iddialı isim Senatör John McCain, muhafazakar rakibi Mike Huckabee karşısında üç ön seçimi de kazanarak, partinin başkan adaylığını elde etmeye biraz daha yaklaştı.

Potomac Nehri’nin Virginia ve Maryland eyaletleriyle başkent Washington’dan geçmesinden dolayı “Potomac ön seçimleri” adı verilen bu üç yerdeki oylamaların tamamında, Senator Clinton’a karşı 20 puan veya daha fazla üstünlük sağlayan Senatör Obama, Associated Press ajansının verilerine göre ilk defa delege sayısında da Hillary’nin önüne geçti.
Ajans, son durumda Obama’nın bin 210, Clinton’ın da bin 188 delegesinin bulunduğunu belirtti.

Demokrat Parti’nin başkan adaylığı için 2 bin 25 delegenin desteğini kazanmak gerekiyor.
Son zaferleriyle birlikte Obama, 5 Şubattaki “Süper Salı”dan bu yana toplam 8 yerde yapılan ön seçimlerin tamamını kazanarak, Clinton’a ağır bir darbe vurdu.

Obama, sonuçların belli olmasının ardından yaptığı açıklamada, “bu akşam yolumuza hızla devam ediyoruz” dedi. Clinton ise, konuşmasında uğradığı yenilgilere değinmeyerek, “denenmiş olan aday benim, hazırım. Haydi bunu gerçek yapalım” ifadesini kullandı.

Demokrat Parti’de gelecek salı da, Wisconsin ve Hawaiieyaletlerinde ön seçimler yapılacak. Buralardaki son anketlerde de Obama’nın önde gittiğine işaret ediliyor.
Siyasi gözlemciler, Obama’ya karşı çok başarısız bir şubat ayı geçirmekte olan Hillary Clinton’ın, umudunu önemli eyaletler Texas ve Ohio’da 4 Martta yapılacak ön seçimlerine bağladığını belirtiyor.

SON DURUM…

Cumhuriyetçi Parti’de ılımlı aday McCain, Virginia eyaletinde zorlanmasına karşın, çok dindar “evanjelik” Hıristiyanların ağırlıkla desteklediği eski vaiz ve eski vali Mike Huckabee’yi yenmeyi başardı.

McCain, başkent Washington ve Maryland’de daha rahat galip geldi. Huckabee ise, delege sayısı bakımından McCain’in çok gerisinde bulunmasına karşın yarıştan çekilmeye niyetinin olmadığını bildirdi.

Associated Press’in son rakamlarına göre McCain’in 789, Huckabee’nin de 241 delegesi bulunuyor. Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adaylığı için bin 191 delege kazanmak gerekiyor.
Muhafazakar oyların önemli bölümünün Huckabee’ye gittiğine işaret eden siyasi gözlemciler, McCain’in muhafazakarları cezbetmede hala pek başarılı olamadığını belirtiyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

18 + eighteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.