İran ABD’ye nota verdi

İran’ın verdiği diplomatik notanın, Cuma günü Washington’a ulaştığı ve Tahran’ın suikast planına ilişkin suçlamalar karşısında hoşnutsuzluğunu içerdiği bildirildi. İran daha önce de suçlamaları reddetmişti.

İran ile ABD arasında diplomatik ilişki bulunmuyor. İran’ın notası, Tahran’da ABD’yi temsil eden İsviçre Büyükelçiliği aracılığıyla iletildi.

İranlı bir diplomat, Washington yönetimine gönderilen mektubun ABD’nin iddialarının “yalanlar üzerine” kurulu olduğunu kanıtlayacak savlar içerdiğini söyledi.

ABD’DEN ÖZÜR VE TAZMİNAT TALEP EDİLDİ
İran’ın notasında Suudi Arabistan’ın Washington’daki büyükelçisine yönelik düzenlenecek suikastla İranlı ajanların da ilişkisi olduğunu savunan ABD yönetiminden özür talep ediliyor. İran ayrıca “temelsiz suçlamaların yol açtığı maddi ve manevi zararlar” için tazminat talep ediyor.

ABD’nin suikast planıyla ilgisi olduğunu iddia ettiği iki İranlı zanlıdan hem Amerikan hem de İran vatandaşı olan Mansur Arbabsiyar’ın 29 Eylül’de New York’ta tutuklandığı açıklanmıştı. Gulam Şakuri adlı ikinci zanlının ise İran’da olduğu sanılıyor.

Zanlılar cinayet tasarlamak, kitle imha silahı kullanmak ve terörist faaliyette bulunmakla suçlanıyor. İddiaya göre Arbabsiyar, Meksika’daki uyuşturucu çeteleriyle bağlantısı olduğunu sandığı bir polis muhbirine 1,5 milyon dolarlık suikast için ilk taksit olarak 100 bin dolar ödedi. Arbabsiyar çıkarıldığı mahkemede suçlamaları reddetmişti.

1316780cookie-checkİran ABD’ye nota verdi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.