Salgın desteği dernekleri biraraya getirdi

Londra’da farklı amaçlı faaliyet gösteren Kıbrıs kökenli dernekler, salgın başladığında yaptıkları ortak yardım faaliyetlerini başka çalışmalarda da sürdürmek için NOTCO (Network of Turkish Cypriot Organisations-Kıbrıs Türk Dernekleri Koordinasyon Komitesi) adıyla çatı örgütünde sürdürme kararı aldı.

“630 Green Lanes, London N8 0SD” adresinde çalışma yürütecek NOTCO’ya “notco.tc@gmail.com” e-posta adresinden de ulaşılabilecek. 

NOTCO’nun basın açıklaması şöyle:

“Değerli basın mensupları, değerli Kıbrıs Türk halkı,

Bizler İngiltere’de faaliyet gösteren 5 derneğin katılımı ile gerçekleşen bir koordinasyon komitesi başlattığımızın müjdesini vermek istiyoruz. Bu dernekler arasında İngiltere’nin en faal, en köklü derneklerinin de bulunması toplumumuz adına önemlidir.

Biz kimiz?

Bazı Kıbrıs Türk dernek ve kuruluşlarından oluşan temsilciler 2018 ve 2019 yıllarında gerçekleşen Kıbrıs Türk Kültür ve Sanat Festivallerinin organizesi için TCT (Kıbrıs Türk Vakfı) ismi altında bir araya gelmiştik.

Başarılı geçen festivaller sonucu gördük ki bu olumlu birliktelik toplumumuzun refah ve gelişimi adına birçok alanlarda daha sağlanmalıdır. Zaten TCT adı altında çok uyumlu bir şekilde çalışan derneklerimiz bu alanlarda yıllardan beri çalışmalar yapmaktadırlar.

Pandemi sürecinde bazı TCT üye grupların diğer kardeş kuruluşlarla aralarında geliştirdikleri uyumlu, verimli çalışmalar, toplum kuruluşları olarak bir araya gelip koordineli bir şekilde çalışmamızın önemini yeniden hepimize hatırlattı. 

O yüzden toplumsal yararlar için daha etkili, daha kalıcı başarılara imza atmamızın kurumsallaşmaktan geçtiğini düşünerek bu olumlu adımı attık ve NOTCO’yu kurduk. Yani değerli basın mensupları ve halkımız, TCT, NOTCO’nun temelini atmış olan önemli bir katalist olmuştur. Türkçe ismi Kıbrıs Türk Dernekleri Koordinasyon Komitesi olan kuruluş şu amaçları gütmektedir:

 • Üye dernekler arasında dayanışma ve koordinasyon sağlamak,
 • diğer kardeş dernek ve kuruluşlarımızla işbirliği yaparak toplumumuzun sorun ve gereksinmelerine çözüm arayışlarında bulunmak,
 • resmi kurumların toplumuzun gereksinmelerini gözününde bulundurmalarını sağlamak amacıyla onlar üzerinde baskı oluşturmak.

NOTCO ne değildir:

 • NOTCO politik bir kuruluş olmayıp İngiltere’de yaşayan toplumumuzun sorunlarına çareler üretmeye yönelik bir oluşumdur. 
 • NOTCO bir çatı grubu veya bir üst kuruluş değildir. İsminden de anlaşılacağı üzere üye gruplar arasında dayanışmayı pekiştirmek ve çalışmalarında koordinasyon sağlamak amacıyla kurulan bir komitedir. NOTCO üyeleri tamamıyla bağımsız dernek ve kuruluşlar olmaya devam edecekler ve hiçbir şekilde iç işlerine müdahale edilmeyecektir.
 • NOTCO varolan hiçbir kurum veya kuruluş ile yarışmak amacıyla başlatılan bir yapılanma değildir. Amaçlarımız doğrultusunda her kurum ve kuruluş ile ortak paydalarda ve karşılıklı saygıya dayalı gerçek bir ortaklık anlayışı içerisinde bir araya gelip çalışmalar yapmaya açık olacağımıza kimsenin şüphesi olmasın.

NOTCO’yu oluşturan kuruluşlar şunlardır:

 • Kıbrıs Türk Toplum Merkezi
 • Türk Toplumu Futbol Federasyonu
 • Kıbrıs Türk Cemiyeti
 • Kıbrıslı Sanatçılar Platformu
 • Yeni Boğaziçi (Aytotoro) Kültür ve Sanat Derneği

3 Mart 2021 tarihinde çevrimiçi olarak yapılan ilk Genel Kurul Toplantısı sonucunda NOTCO Yönetim Kurulu şu isimlerden oluşmuştur:

 • Başkan – Türkay Hadjiphilippou (Kıbrıs Türk Toplum Merkezi)
 • Başkan Yardımcısı – İrfan Davulcular (Türk Toplumu Futbol Federasyonu)
 • Sekreter – Ertanç Hidayettin (Kıbrıslı Sanatçılar Platformu)
 • Sayman – Emir Osman (Kıbrıs Türk Cemiyeti)
 • Faal Üye – Erdoğan Baca (Yeni Boğaziçi (Aytotoro) Kültür ve Sanat Derneği)

NOTCO (Kıbrıs Türk Dernekleri Koordinasyon Komitesi) üzerine daha fazla bilgi için lütfen NOTCO Sekreteri Ertanç Hidayettin ile temasa geçiniz.

Email: notco.tc@gmail.com
Telefon: 07742245503″

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

seventeen + 18 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.