İspanyalılar sandığa gidiyor

Genel seçimleri “boykot” çağrısı yapan ETA’nın, seçimlere gölge düşürmek amacıyla düzenlediği belirtilen saldırı, tüm siyasi partilerle devlet kurumları ve sosyal örgütler tarafından sert dille kınandı. ETA’nın saldırısına demokratik tepki olarak, başta Bask halkı olmak üzere, tüm İspanyollara yarın sandık başına giderek oy kullanmaları çağrısında bulunuldu. Bask gazeteleri de vatandaşlara “oy kullanın” mesajları verirken, dün akşam İspanya’nın birçok kentinde ETA’nın saldırısının kınandığı küçük çaplı gösteriler düzenlendi.
 Bu arada Carrasco’nun daha önce görev yaptığı Arrasate Belediyesinin Başkanın, ETA yanlısı olduğu gerekçesiyle genel seçimlere girmesi yasaklanan Bask Ulusal Hareketinden (ANV) olduğu belirtilerek, gerek belediye başkanının gerekse ANV’nin cinayeti kınamaması tepkilere yol açtı.

Carrasco’nun cenazesi, ANV’nin karşı çıkmasına rağmen, halkın ziyaret etmesi ve ailesine başsağlığı dileğinde bulunması için belediye binasına götürüldü. Carrasco’nun cenazesi, yerel saatle 17.00’de kaldırılırken, törene devletin üst düzey temsilcileri de katılacak.
 ETA’nın saldırısıyla bir anda gündem değişse de yarın yaklaşık 35 milyon seçmen, gelecek 4 yıl ülkeyi yönetecek hükümeti belirlemek üzere sandık başına gidecek.

ETA’nın saldırısının seçimlerin sonucuna etki etmesi beklenmezken, anketler iktidardaki Sosyalist İşçi Partisinin (PSOE) lideri Jose Luis Rodriguez Zapatero’nun rakibi sağ görüşlü Halk Partisinin (PP) lideri Mariano Rajoy’un 3-5 puan önünde olduğunu gösteriyor.
 İspanya’da genel seçimlerle birlikte ülkenin 17 özerk yönetiminden biri olan Endülüs Özerk Yönetiminde de başkanlık seçimi yapılacak. Endülüs bölgesinde iktidarda olan PSOE’nin yeniden kazanması bekleniyor.

FOTOĞRAF: Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.