Taksim’de 19 Mayıs gerilimi

Taksim Meydanı’ndaki 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı töreninde, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Numan Güzey, Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı.

Güzey ve beraberindekiler, daha sonra İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Galatasaray Lisesi önünden başlatılacak ”Ata’ya Saygı ve Gençlik Yürüyüşü”ne katılmak üzere tören alanından ayrıldı.

Bu arada, törene katılan bir grup DSP’li, Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bırakıldıktan sonra, saygı duruşunda bulunulmadan İstiklal Marşı’nın okunmasına geçilmesi yönündeki anonsa tepki gösterdi.

İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından tepkilerine devam eden gruptan bazıları kürsüye yürüyerek, ”Neden saygı duruşunda bulunmuyorsunuz, Neden Ata’mıza saygı duruşunda bulunmuyorsunuz? Bu bayram bizim bayramımız. Atatürk’e saygı istiyoruz” şeklinde tepki verdi.

Resmi törenin son bulmasının ardından DSP’li grup, Cumhuriyet Anıtı önünde saygı duruşunda bulunarak Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı. Gruptan bir kişi de daha sonra Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudu.

ŞENTÜRK: BU BÖLÜCÜLÜKTÜR
Atatürk Vakfı Başkanı Osman Şentürk, ”Türkiye, bugünkü kazanımlarını Atatürk’e borçludur. Burada saygı duruşunda bulunulmaması bölücülüktür. Biz buna karşıyız. Dünyanın en büyük adamına saygı göstermeyi bilmeliler. Mukaddes kitabımız diyor ki; ‘ölülerinizi rahmetle anın’ bunu bile içlerine sindiremiyorlar” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.