İktidar tepkiler üzerine “dezenformasyon” yasa teklifini gözden geçirecek

İktidar, tepki çeken “dezenformasyon yasası” teklifini “gözden geçirme” kararı aldı.

İktidar, tepkiler üzerine kamuoyunda “sansür teklifi” olarak da bilinen “dezenformasyon yasası” teklifinde “kısmi gözden geçirme” kararı aldı.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre iktidar, teklifi komisyonda “gözden geçirme” kararı aldı. Ancak gözden geçirilecek olan maddeler arasında “cezai yaptırımlar” yok. Basın kartıyla ilgili madde ile internet haber sitelerinde cevap ve düzeltme metninin bir hafta yayımlanmasını düzenleyen maddenin “tekliften çıkarılabileceği” belirtiliyor.

İktidarın yasa teklifiyle TCK’ye “Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçu ekleniyor. Buna göre “halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapisle” cezalandırılacak. Kişinin gerçek kimliğini gizlemesi veya “bir örgütün faaliyeti çerçevesinde” bunu yapması halinde ceza yarı oranında artırılacak.

Teklife göre ayrıca internet haber sitelerinin beyannameleri Cumhuriyet Başsavcılıkları yerine Basın İlan Kurumuna verilecek. Verilen süre içerisinde eksikliklerin giderilmemesi ya da gerçeğe aykırı bilgilerin düzeltilmemesi halinde haber sitesi vasfı kazanılmaması tespiti şartı düzenlenecek. Bu kararla internet haber sitesi vasfını kazanamayan haber sitesi, “süreli yayın” kapsamının dışında bırakılmış olacak. Ayrıca internet haber siteleri, yayımladıkları içerikleri iki yıl süre ile muhafaza etmek zorunda olacak. İçeriğin yayından çıkarılması ile erişimin engellenmesi durumlarında düzeltme ve cevap metni bir hafta süre ile yayımlanacak.

2611500cookie-checkİktidar tepkiler üzerine “dezenformasyon” yasa teklifini gözden geçirecek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

two + nineteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.