Vahşi cinayette ilk gözaltı

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Antalya Finike’de yayla evinde öldürülen yaşam savunucusu Büyüknohutçu çiftinin şüpheli ölümüyle ilgili bir kişi gözaltına alındı. Şüpheli Ali Yumaç, ilk ifadesinde üstlendiği cinayeti para için işlediğini iddia etti.
Antalya’nın Finike ilçesinde önceki gün ortaya çıkan ve yıllardır yürüttüğü çevre mücadelesiyle tanınan Ali Ulvi Büyüknohutçu ve eşi Aysim Büyüknohutçu’nun ölümüyle sonuçlanan korkunç cinayetle ilgili yürütülen soruşturmada cinayet zanlısı Ali Yumaç gözaltına alındı. Şüphelinin ilk ifadesinde cinayeti para için işlediğini söylediği öğrenildi. Büyüknohutçu’nun avukatı ise soruşturmanın derinleştirilmesi için Savcılığığa başvuracaklarını kaydetti. Büyüknohutçu’nun, son günlerde evinin çevresinde görülmeye başlanan Ali Yumaç hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlandığı öğrenildi. Antalya’yı sarsan cinayetin bir azmettireni olup olmadığı henüz netlik kazanmazken Büyüknohutçu’yu tanıyanlar olayın bütün yönleriyle değerlendirilmesini bekliyor.
 
ŞÜPHELİ İLK İFADESİNDE ‘PARA İÇİN ÖLDÜRDÜM’ DEDİ
Finike’ye bağlı Alacadağ Mahalesi, Kızılcık Yaylası’ndaki dağ evinde yaşayan Ali Ulvi Büyüknohutçu ve eşi Aysim Büyüknohutçu’nun vahşice öldürülmesiyle ilgili gözaltına alınan şüpheli Ali Yumaç, önceki gece gözaltına alındı. İlk ifadesinde cinayeti kendisinin işlediğini itiraf eden Yumaç’ın cinayeti para için işlediğini söylediği kaydedildi.
 
AV TÜFEĞİ İLE BAŞINDAN VE GÖĞSÜNDEN VURULDU
Yakın mesafeden ateş edilen av tüfeğiyle başından ve göğsünden vurularak öldürüldüğü belirlenen Büyüknohutçu çiftinin cenazeleri otopsi için Antalya Adli Tıp Morguna gönderildi. Yakınlarından aldığımız bilgiye göre ise Büyüknohutçu çiftinin cenazeleri 12 Mayıs Cuma günü öğle saatlerinde Antalya Konyaaltı’ndaki Uncalı mezarlığından defnedilecek.
 
AV. TUNÇBİLEK: ‘ŞÜPHELİ BİR SÜREDİR BÖLGEDE DOLAŞIYORDU’
Finike’deki mermer ve taş ocaklarının yarattığı doğa tahribatına karşı yürüttüğü mücadele ve açtığı davalarla tanınan Ali Ulvi Büyüknohutçu’nun avukatı İsmail Doğan Tunçbilek, gözaltına alınan kişinin bir süreden beri bölgede dolaştığının belirlendiğini, Büyüknohutçu’nun da bu kişi hakkında suç duyurusunda bulunmak istediğini söyledi.
 
KATİLİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMAK İSTEMİŞ
Büyüknohutçu’nun bölgede 5 Mayıs’ta çıkan yangını Ali Yumaç’ın çıkardığından şüphelendiğini belirten avukat Tunçbilek, bu kişi hakkında suç duyurusunda bulunacağını kendisine söylediğini anlattı. Avukat Tunçbilek’in aktardığına göre 5 Mayıs gecesi evin çevresinde çıkan yangını haber veren şüpheli Ali Yumaç, Büyüknohutçu’dan 300 lira istedi ancak Büyüknohutçu 100 lira verdi. Son günlerde evinin çevresinde görülmeye başlayan Yumaç’ın hareketlerinden şüphelenen Büyüknohutçu’nun tedirginliği yangının ardından iyice arttı.
 
SORUŞTURMANIN DERİNLEŞTİRİLMESİ İSTENİYOR
Şüpheli Ali Yumaç ve mücadele yürüttüğü taş ocaklarından tedirgin olduğunu yakınlarına söyleyen Büyüknohutçu ve eşinin öldürülmesiyle ilgili soruşturmanın derinleştirilmesini istediklerini kaydeden avukat Tunçbilek, olay yerinde hiç kimsenin silah sesi duymamış olmasına da dikkat çekti.
 
CENAZELER 12 MAYIS’TA ANTALYA’DA DEFNEDİLECEK
Ali Ulvi Büyüknohutçunun çok sevdiği ve sedir ve kızılçam ormanlarını kurtarmak için mücadele ettiği Kızılcık Yaylası’nda gömülmeyi vasiyet ettiği ortaya çıktı. Ancak Büyüknohutçu çiftinin cenazelerinin,12 Mayıs Cuma günü öğle saatlerinde Konyaaltı’ndaki Uncalı Mezarlığı’nda defnedileceği öğrenildi. 
2088740cookie-checkVahşi cinayette ilk gözaltı
Önceki haberİşte Erdoğan’ın Trump’a sunacağı liste
Sonraki haberMacaristan’dan Kavaklı’ya ‘kardeş şehir” davet mektubu
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.