Yandaş medyanın hedefi ABD Büyükelçisi

Yolsuzluk operasyonunun altında ABD parmağı olduğunu iddia eden Star ve Akşam gazeteleri bugün ABD Büyükelçisi Ricciardone’yi hedef gösterdi.

Yolsuzluk operasyonu kapsamında ortaya çıkan para sayma makinelerini, deşifre olan telefon konuşmalarını, ayakkabı kutularını görmezden gelen yandaşlar haberlerinde benzer bir dil kullanarak Ricciardone’nin ‘İmparatorluğun çöküşünü izleyeceksiniz’ dediğini de iddia etti. Yandaş medyaya göre ABD’nin planladığı operasyonda Halkbank’ın da yıpratılması hedefleniyor.

Akşam gazetesi konuyla ilgili “Seçim ayarlı operasyon deşifre oldu. ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ricciardone, İran’a yönelik ambargonun Halkbank tarafından ortadan kaldırıldığını AB büyükelçilerine anlatırken itirafta bulundu: Bunu engellemek için harekete geçtik. Hükümeti uyardık, bizi dinlemediler. Bugünden sonra imparatorluğun çöküşünü izleyeceksiniz” şeklinde bir haber yaparken Star gazetesi de benzer bir dil kullanarak komple teorilerini sıraladı.

İşte Star gazetesinin ABD Büyükelçisini hedef aldığı o haberi:

“Bir taşla üç kuş vurmayı hedefleyen çözüm ayarlı operasyonun gerçek nedeni yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Bir grup AB büyükelçisiyle 17 Aralık’ta büyükelçilikte yemekte buluşan ABD elçisi Ricciardone’un “Halkbank konusunu dile getirmiştik. Sonuç alamadık. Şimdi imparatorluğun çöküşünü izleyeceksiniz” dediği öğrenildi.
İsrail ve ABD’nin etkili olduğu seçim ayarlı operasyonda Amerikan parmağını bu ülkenin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone itiraf etti. Ricciardone’un Halkbank’ın yıpratılmasının da hedeflendiği operasyonun bilgisini 17 Aralık’ta Ankara’daki Büyükelçilik binasında bir grup Avrupalı diplomatla buluştuğu yemekte dile getirdiği öğrenildi. Ricciardone’in “Halkbank konusunu dile getirmiştik. Sonuç alamadık. Şimdi imparatorluğun çöküşünü izleyeceksiniz” dediği bildirildi. Halkbank’ın özellikle İran petrollerinin dünya pazarlarına ulaştırılmasında oynadığı rol ve Tahran ile Batı ilişkilerinin düzelmesinin ardından bu rolün artmasından endişe duyan İsrail’in ve İsrail politikaları çerçevesinde hareket eden ABD’li neoconların rahatsızlıkları çeşitli raporlarla duyurulmuştu.

Türkiye STAR’dan öğrendi

Kurucuları arasında eski CIA ve MOSSAD başkanının olduğu United Against Nuclear Iran adlı kuruluşunun hazırladığı ve STAR’ın duyurduğu Halkbank raporunda bu rahatsızlık ayrıntılı bir şekilde dile getiriliyordu. İran’ın Ankara Büyükelçisi Ali Reza Bikdeli’nin sözüyle başlayan raporda, “İran’ın petrol alışverişindeki para transferlerinde kilit olan Halkbank’ın daha da önem kazanacağı” sözleri yer alıyordu. Halkbank’taki ABD hissedarlarına harekete geçmeleri çağrısı yapılan raporda ABD yönetimine de çağrı yapılarak Halkbank’ın kara listeye alınması istenmişti.

Kılıçdaroğlu ile Ricciardone

Önceki gün benzeri bir buluşma, Ankara’da ABD elçisi Ricciardone ile CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu arasında gerçekleşti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Büyükelçilik rezidansında gerçekleşen görüşmenin her ne kadar “önceden planlanmış bir yemek” olduğunu açıklasa da görüşmede hükümeti hedef alan operasyonun da gündeme geldiğini söyledi.

Cohen’den bankalara İran uyarısı

Halkbank’ı yıpratmaya da dönük operasyon devam ederken ABD Hazine Bakanlığı Terör ve Mali istihbarattan sorumlu Müsteşarı David Cohen, İstanbul’da Türk bankalarına İran uyarısı yaptığı bildirildi. Bakanlardan ve ekonomi bürokrasisinden randevu istemeyen Cohen, Ankara’ya hiç uğramadan İstanbul’da banka genel müdürleriyle bir araya geldi.

Para trafiğini gevşetmeyin

Kulislere yansıyan bilgilere göre, Cohen, İstanbul’da banka müdürlerine, İran’a nükleer çalışmaları nedeniyle uygulanan ambargonun sürdüğünü ve nasıl işletilmesi gerektiğini anlattı. Cohen, “Para trafiğini gevşetmeyin, yaptırımlar bitmedi” mesajını verdi.

ABD’li senatörlerden HALKBANK şikayeti

ABD Kongresi’nden çok sayıda parlamenter, bir süre önce Amerikan Dışişleri ve Hazine bakanlıklarına yazdıkları mektuplarla İran devletinin Halkbank üzerinden yaptığı altın ticaretine karşı önlem alınmasını istemişti.

Kongre Türkiye’yi sordu

Kongre, Türkiye’nin İran yaptırımlarına ne kadar uyup ne kadar uymadığı konusunda Hazine Bakanlığı’ndan bilgi istemişti. İran’ın geçtiğimiz haftalarda nükleer çalışmalarını sınırlandırmayı kabul etmesiyle, bu ülke ticaretine darbe vuran ambargoların gevşeyeceği belirtilmiş, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İran’la altın ticaretinin yeniden başlayacağını dile getirmişti.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.