İyi ki doğdun Cumhuriyet

Türkiye Cumhuriyeti’nin 87. kuruluş yıldönümü, tüm yurtta, KKTC’de ve dış temsilciliklerde törenlerle kutlanıyor.

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Ankara’da ilk tören Anıtkabir’de yapıldı.

Anıtkabir’deki tören, saat 08.45’te devlet erkanının yerlerini almasıyla başladı.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanlığındaki devlet erkanı, Aslanlı Yol’dan yürüyerek Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün mozolesinin bulunduğu bölüme geçti.

Cumhurbaşkanı Gül’ün, Ulu Önder’in mozolesine, üzerinde ”Cumhurbaşkanı” yazılı kırmızı-beyaz karanfillerden oluşan çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
Cumhurbaşkanı Gül ve beraberindekiler, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçti. Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Gül, deftere şunları yazdı:

”Aziz Atatürk, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 87. yıldönümünde yarınlarına güvenle bakan büyük bir milletin evlatları olarak huzurundayız. Bugün demokratik, laik güçlü, gelişmiş dünyada aktif rol oynayan bir ülke konumuna ulaşmanın gururunu yaşıyoruz. Ülkemizi gösterdiğiniz hedef doğrultusunda geleceğe taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz. Türkiye, dünyadaki değişimleri şekillendiren bir ülke olarak daima yükselecektir. Milletimiz bu süreçte Cumhuriyetin temel değerlerini korumaya ve demokratik gelişimini sürdürmeye kararlıdır.

Cumhuriyet Bayramı’nda millet olarak aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyor, size minnet duygularımızla birlikte şükranlarımızı ve saygılarımızı sunuyoruz. Ruhunuz şad olsun.”

Gül’ün, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalamasının ardından tören alanındaki Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ve öğrenciler, Atatürk’ün mozolesinin önünden saygı geçişi yaptılar.

Anıtkabir’deki törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yanı sıra TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Bakanlar Kurulu üyeleri, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kuvvet Komutanları, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekili Kublay Özkan, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt ve mahkeme üyeleri, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, milletvekilleri, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Hilmi Bengi, bazı siyasi parti temsilcileri ile diğer askeri ve mülki erkan katıldı.

Törene devlet erkanı ile birlikte Aslanalı Yol’dan yürüyerek gelen YÖK Başkanı Prof. Dr. Özcan, ”ayakkabısının ıslak zeminde kayması” nedeniyle mozoleye çıkmadı. Saygı duruşunda öğrencilerin arasında yer alan Özcan, daha sonra Cumhurbaşkanı Gül’ün Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalaması sırasında Misak-ı Milli Kulesi’ne geçti.

Ankara’da resmi törenler öne çıkıyor, İstanbul’da ise akşam Boğaz’da havaifişek ve ışık gösterisi var.

Ankara’daki törenler, Atatürk kültür merkezi alanındaki geçit resmiyle devam edecek. Cumhurbaşkanı Gül, akşam da Çankaya Köşkü’nde resepsiyon verecek.

İstanbul’da ise Vatan Caddesi’ndeki tören, hava engeline takıldı. Resmi geçit töreni pazar gününe ertelendi. Akşam İstanbul Boğazı’nda artık gelenekselleşen Cumhuriyet şöleninde ise erteleme yok, saat 19.30’da Boğaz Köprüsü ile Kız Kulesi arasında ses ve ışık gösterisi yapılacak.

İSTANBUL’DA TÖREN

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Cumhuriyetin ilanının 87. yıl dönümü dolayısıyla tebrikleri kabul etti.

Mutlu, Valilikteki törende, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, vali yardımcıları, askeri erkan, ilçe emniyet müdürleri, kurum müdürleri ve çeşitli dinlerin temsilcilerinin tebriklerini kabul etti.

Törenin ardından gazetecilere açıklama yapan Mutlu, Cumhuriyet Bayramı’nın devletin en büyük milli bayramı olduğunu söyledi.

İstanbul’un bu büyük bayrama çok coşkulu hazırlandığını, Vatan Caddesi’ndeki gösterilerle paylaşmayı çok arzuladıklarını ifade eden Mutlu, ”Halen devam eden yağış nedeniyle dün iptal zorunluluğumuz oldu, ama törenin diğer kısımlarını icra edeceğiz. Pazar günü iyi bir havada, çok güzel bir şekilde bu büyük bayramımızı kutlamış olacağız” dedi.

Cumhuriyetin çok kıymetli olduğunu ve 87. şeref yaşına ulaştığını belirten Mutlu, şöyle devam etti:
”Cumhuriyet Bayramı’mızı, nice yıllar bağımsız hür ve büyük Atatürk’ün bize gösterdiği muasır medeniyet seviyesine ulaşma azmi içerisinde idrak edeceğiz. Her yıl biraz daha milletçe, devletçe büyüyerek, geleceğimizi daha müreffeh, daha mutlu, daha güzel hale getirmek için gayret edeceğiz. Büyük Atatürk’ün milletimize önemli hedeflerinden bir tanesi de çalışmayı öğütlemesidir. En çok ihtiyacımız olan şeyin çalışmak olduğunu ifade ediyor. Gerçekten Türk milleti çalışkandır, zekidir, daha fazla çalışarak inşallah geleceği daha iyi kuracaktır.

Bugün ulaşmış olduğumuz 87. yılda, 87. yıl evveliyle mukayese edildiğinde ne kadar büyük bir ülke, ne kadar güçlü bir millet olduğumuzu görüyoruz. Bölgemizde, dünyada saygın sözü dinlenir bir ülke haline geldik. Bunu inşallah, dünyanın bugün 16. büyük ülkesi olmanın ötesinde Cumhuriyetin 100. yılında dünyanın ilk 10 ülkesi arasına girme idealiyle doluyuz. Ümit ediyoruz, inanıyoruz ki Türk milleti kendisini bu geleceğe taşıma noktasında çok daha çalışkan çok daha gayretli olacak, en büyük gücünü de milli iradesinden, milli birlik ve beraberliğinden alacaktır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.