ABD öncülüğündeki koalisyon Deyrizor’da cami vurdu

DAEŞ karşıtı Birleşik Görev Gücü tarafından Suriye’nin Deyrizor iline bağlı Şefafiye beldesinde bir caminin vurulduğu açıklandı.

DAEŞ karşıtı Birleşik Görev Gücü’nden yapılan yazılı açıklamada, “17 Ocak 2018’de Suriye’de Şefafiye beldesinde DAEŞ’in bir camideki kontrol ve komuta tesisi koalisyonun güdümlü saldırısı ile vuruldu” ifadesi kullanıldı.

DAEŞ’in saldırı yasağı bulunan yapıları kullanarak buraları hedef haline getirdiği iddia edilen açıklamada, “Bu saldırıda Suriyeli ortaklarımıza tehdit teşkil eden teröristler öldürüldü ve DAEŞ’in diğer bir ölümcül operasyonel kapasitesi daha savaş alanından kaldırılmış oldu” ifadesine yer verildi.

SİVİL YAPILAR TEHDİT ALTINDA

Koalisyonun geçen ay Heccin ilçesinde bir camiyi ve bir hastaneyi hedef aldığı saldırılarda onlarca sivil öldü.

Koalisyonun ekim ayında Deyrizor ilinde birçok camiye düzenlediği saldırılarda onlarca sivil hayatını kaybetti.

Yerel kaynaklar koalisyonun 22 Ekim’de Heccin ilçesinde vurduğu Zeviye Camisi’nde 7 sivilin hayatını kaybettiğini ifade etti.

Kaynaklar, koalisyon güçlerinin DAEŞ ve YPG/PKK’nın çatıştığı Heccin’de 21 Ekim’de de bir Kur’an kursuna hava saldırısında bulunduğunu, burada 6 sivilin öldüğünü açıkladı.

DAEŞ karşıtı koalisyon uçaklarının 19 Ekim’de cuma namazı sırasında Osman bin Affan Camisi’ne düzenlediği saldırıda 16 sivil öldü. Aynı beldede bir önceki gün de Ammar Bin Yaser Camisi’ne yapılan saldırıda 2’si çocuk 30 sivil yaşamını yitirdi.

Koalisyon cami saldırılarında DAEŞ’i hedef aldığını savunuyor.

2263860cookie-checkABD öncülüğündeki koalisyon Deyrizor’da cami vurdu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.