ABD: İran’a nükleer sır satışı yalan

ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin nükleer sırlarının, aralarında Türklerin de bulunduğu bazı casuslar tarafından, İran gibi ülkelere satıldığı yönünde, eski bir FBI çalışanının iddialarına ilişkin, İngiliz gazetesi Sunday Times’ta çıkan haberi sert dille yalanladı. 

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın son brifinginde bir Yunanlı gazeteci, İngiliz Sunday Times gazetesinde 6 Ocak’ta yer alan bir haberi hatırlatarak Washington’ın görüşünü sordu.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tom Casey, ”Haberi gördüm. Şunu söylememe izin verin, o haber tamamiyle saçma, yanlış ve temelsizdir” dedi.

Casey, İngiltere’nin böyle saygın gazetelerinden birinin, ”tamamen çöpe ait” bir haberi yayınlamasının ”utanılacak bir durum” olduğunu belirterek, ”Haberin hiçbir geçerliliği yok, doğru değil” diye konuştu.

Sunday Times’ın haberinde, Sibel Edmunds isimli eski FBI çalışanı, ABD Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon’un bazı çalışanlarının, ABD’nin nükleer sırlarını, Türk ve İsrailli casuslara para ve siyasi pozisyon karşılığı sattığını iddia etmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.