ABD’de “Go home Bolsonaro!” sesleri

Eski Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun karın ağrısı şikayetiyle Florida’da bir hastaneye kaldırıldığı, eşi tarafından duyuruldu. Bolsonaro’nun ABD’den kovulması için sesler yükseliyor…

Jair Bolsonaro’nun Pazartesi günü Orlando kenti yakınlarındaki bir hastaneye götürüldüğü bildiriliyor.

Bolsonaro 2018’de bıçakla yaralanmıştı ve o zamandan beri karın bölgesi ile ilgili sorun yaşıyor.

Jair Bolsonaro’nun eşi Michelle, Pazartesi günü Instagram hesabından kocasının karın rahatsızlığı nedeniyle gözlem altında olduğunu doğruladı.

Reuters haber ajansına konuşan aileye yakın bir kaynak, durumunun “endişe verici olmadığını” söyledi.

67 yaşındaki siyasetçi, yaklaşık 10 gün önce Brezilya’dan ABD’ye gitti. Geçen hafta görevi devralan Cumhurbaşkanı Lula’nın yemin törenine de katılmadı.

Brezilya’da yaşananlar, Bolsonaro’nun ABD’de bulunması nedeniyle de Washington’da tartışmalara neden oldu.

‘Bolsonaro Florida’da olmamalı
ÂBD’de Demokrat Parti’de Başkanı Joe Biden’a, “Bolsonaro’yu ülkeden gönderme çağrısı” yapanlar var.

CNN’e konuşan Temsilciler Meclisi üyelerinden Joaquin Castro, “Bolsonaro Florida’da olmamalı. ABD, kendi ülkesi içinde terör kışkırtması yapan bu kişiye kucak açmamalı. Brezilya’ya geri gönderilmeli” dedi.

Alexandria Ocasio-Cortez de benzer bir paylaşımda bulundu ve “Bolsonaro’nun Florida’da sığınmasına izin verilmemeli” dedi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Brezilya hükümetinden Bolsonaro’nun vizesiyle ilgili “resmi bir talep” alınmadığını söyledi.

Bolsonaro, Eylül 2018’de Minas Gerais eyaletindeki bir seçim mitingi sırasında saldırıya uğradı. Devamında da başkanlık seçimlerini kazandı.

Geçen yılın Ekim ayında, gergin bir kampanyanın ardından seçimde eski devlet başkanı Luiz Inácio Lula da Silva Lula’ya yenildi.

Luiz Inácio Lula da Silva’nın Brezilya Devlet Başkanı olarak göreve başlamasından sadece bir hafta sonra, eski başkan Jair Bolsonaro’nun binlerce taraftarı ülkenin Kongre, Yüksek Mahkeme ve Başkanlık Sarayı’na baskın düzenledi.

1500 kişi gözaltına alınırken; ülkede OHAL ilan eden Lula, başkent Brasilia’da güvenlik güçlerinin, saldırgan kalabalığı durdurmak için yeterince çaba göstermediğini söyledi.

2660150cookie-checkABD’de “Go home Bolsonaro!” sesleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.