ABD’de sinemaları kurtarma çağrısı

Amerika’da aralarında Martin Scorsese, Christopher Nolan, Pedro Almodovar, James Cameron ve Damien Chazelle’in de olduğu sinemacılar ve Yönetmenler Birliği gibi meslek birlikleri, pandemi nedeniyle kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olan sinema salonlarının kurtarılması için kongreye çağrıda bulundu.

Dünyada 34 milyon 863 binden fazla kişiyi etkileyen corona virüs birçok sektörü olduğu gibi eğlence ve sanat dünyasını da derinden etkiledi. Pandemi döneminde kapalı kalan yeni normal sürecinde ise seyirciyi salonlara çekemeyen sinemalar iflasın eşiğine geldi. Dünyanın en büyük sinema salonu zinciri olan AMC Theatres’ın iflasın eşiğine gelmesi sinema salonlarını bekleyen büyük krizin boyutunu gözler önüne serdi.

KAPILARINI KAPATACAKLAR

Seyircinin yakın zamanda salonlara dönmeyeceğinin anlaşılması ve bunun sonucu olarak gişe beklentisi yüksek filmlerin ileri tarihlere ertelenmesi, sinema salonlarını dev bir krizle baş başa bıraktı. Aylarca kapalı kaldıktan sonra açıldıktan sonra da endişe verici bir tabloyla karşılaşan pek çok sinema salonunun bu süreci atlatamayacağı ve kapılarını kalıcı olarak kapatmak zorunda kalacağı tahmin ediliyor.

HAREKETE GEÇTİLER

Tehlikenin farkında olan sinemacılar ve meslek birlikleri, Amerika’da hükûmetin duruma el atarak sinema salonlarına destek olmasını istiyor. Aralarında Martin Scorsese, Christopher Nolan, Noah Baumbach, Pedro Almodóvar, James Cameron, Damien Chazelle, Barry Jenkins, Luca Guadagnino, Judd Apatow, Sofia Coppola, Alfonso Cuarón, Clint Eastwood, Patty Jenkins, Sam Mendes, Ang Lee gibi isimlerin bulunduğu sinemacılar ve Amerikan Yönetmenler Birliği (DGA), Ulusal Sinema İşletmecileri Derneği (NATO), Amerikan Sinema Filmleri Derneği (MPAA) gibi meslek birlikleri, pandemi nedeniyle kapanma riskiyle karşı karşıya olan sinema salonlarının kurtarılması için Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’ne çağrıda bulundu.

“PANDEMİYİ ATLATAMAYIZ”

200’den fazla sinemacının imzasını taşıyan mektupta İçinde bulundukları mevcut şartlar için bir çözüm bulunmadığı takdirde sinema salonlarının pandemiyi atlatamayabileceği belirtildi.

YÜZDE 69’U İFLAS EDECEK

Yılın ikinci çeyreği göz önüne alındığında sinema salonlarının yüzde 75 kaybının olduğu açıklandı ve bu durumun devamı hâlinde küçük ve orta ölçekli sinema salonlarının yüzde 69’unun iflas edeceği ya da kapanmak zorunda kalacağı vurgulanıyor. Kongreye gönderilen mektupta “Sinemaya gitmek Amerikan yaşamının önemli bir parçasıdır. Sinema salonları ülkemizin yetenekli hikâye anlatıcılarının sinematik başarılarını sergiledikleri muazzam birleştiricilerdir” denildi.

2456790cookie-checkABD’de sinemaları kurtarma çağrısı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

nine − 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.