ABD’ye rağmen artık madenler devletin

Chavez, Venezüella’nın bundan böyle çok uluslu şirketlere, kesinlikle maden arama ve çıkarma imtiyazı vermeyeceğini söyledi. 

Chavez, geçmiş hükümetler döneminde imzalanmış anlaşmalarla ülkede maden işleten bazı çok uluslu şirketleri de, “Venezüella’nın ulusal kaynaklarını soymakla” suçladı.
Chavez, Venezüella’daki madenleri işlemek için yeni bir devlet şirketi kurulacağını da ilan etti.

Yeni kurulacak maden şirketinin, madencilik alanında Venezüella’nın ulusal petrol şirketi PDVSA’nın petrol sektöründe oynadığı role benzer bir işlev üstleneceği kaydediliyor.

Chavez, ülkede petrol üreten tüm diğer şirketlere çalışma sözleşmelerini değiştirmeleri ve kontrol hissesi PDVSA’da olacak ortak yatırımlar oluşturmaları zorunluluğu getirmişti.

Latin Amerika’yı mahvetmekle suçladığı kapitalizme sosyalist bir seçenek sunma iddiasındaki Chavez, yabancı petrol şirketlerinin ödediği vergi ve harçları da artırmıştı.

HUGO CHAVEZ?

1992’de daha 38 yaşındayken bir darbe girişimine liderlik eden Hugo Chavez, daha sonra tutuklanmış ancak 1994 yılında affedilerek cezaevinden çıkarılmıştı. 1998 yılında “Beşinci Cumhuriyet Hareketi” adıyla seçimlere katılan Chavez, en yakın rakibine yüzde 56 fark atarak Devlet Başkanı seçildi. 2000 yılındaki ikinci seçiminden de Chavez, yüzde 60 oyla galip çıktı. Ülkenin petrol bölgeleri ile sınırlı tutulan refah düzeyini kırsal kesimlere taşımak için vergi düzenlemeleri yaptı.

Sosyal politikalara önem veren Chavez, ABD ile yakın ilişkilerini askıya alarak Küba, Arjantin ve Şili gibi ülkelerle ilişkilere dayalı bir dış politika izledi. ABD’nin ihtiyacı olan petrolün yüzde 15’ini karşılayan ülkenin değişen politikası Washington yönetiminin tepkisini çekmekte gecikmedi.

ABD ve çokuluslu şirketlerin, içerdeki “büyük sermaye patronları” Chavez’den hiçi memnun değillerdi. ABD ve patronlara yakın Venezuella ordusu da tahrik edilince, “Ordu, patron, ABD üçlüsü” halkçı ve ulusalcı Chavez’i faşist bir darbe ile güç kullanarak devirdiler. Ancak Chavez taraftarlarının sokaklara dökülmesi sonucu yapılan referandumla 22 eyaletin 20’sinde zafer kazanarak 2004’te görevine döndü.

FOTOĞRAF: Hugo Chavez

1114740cookie-checkABD’ye rağmen artık madenler devletin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

four + 16 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.