AFAD: Selde can kaybı 59’a yükseldi

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), sel nedeniyle Kastamonu, Sinop ve Bartın’daki can kaybının 59’a yükseldiğini açıkladı.
Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde etkili olan selin ardından arama kurtarma faaliyetleri sürüyor.

Kastamonu, Bartın ve Sinop’ta kuvvetli sağanak yağış sonrası yaşanan sel felaketinin ardından can kayıpları artıyor.

AFAD’dan yapılan açıklamada, Kastamonu’da 49, Sinop’ta 9 ve Bartın’da 1 kişinin hayatını kaybettiği, 8 kişinin tedavilerine de hastanelerde devam edildiği kaydedildi

“BİNA YENİ, ÇÖKMEZ DEDİLER, ÇÖKTÜ”
Kastamonu’da Bozkurt ilçesinde Ezine Çayı kenarındaki 8 katlı Ölçer Apartmanı yıkıldı, sel sularında kaybolonlar oldu. Kayıpların yakınları kendilerine “Bina yeni, çökmez” denildiğini, bina çökene kadar kimsenin yardıma gelmediğini söyledi.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BOZKURT VE ABANA İÇİN UYARMIŞ: TESPİT VAR ÖNLEM YOK
Kastamonu’da su seviyesinin yükselmesi ile taşkına neden olan ve onlarca yurttaşın yaşamını yitirmesine yol açan Ezine Çayı’na ilişkin 2019 Orman Bakanlığı tarafından yayımlanan raporda ‘taşkın’ uyarıları yapıldığı ortaya çıktı. Rapor referans alınarak hazırlanan haritalar bir taşkın durumunda Bozkurt Meslek Okulu, Bozkurt Belediyesi, Bozkurt Devlet Hastanesi de dahil aradaki tüm şeridin taşkın altında kalacağını gösteriyor.

Rapor ve haritalar tüm tehlikeleri ortaya koymasına karşın herhangi bir önleyici önlem alınmadı. İnşaat Mühendisi Umut Deveci, “Bu haritalar baz alınarak yürütülecek ıslah çalışmaları yapılsa bu felaket çok daha hafif zararlarla atlatılabilirdi” diyerek felaketin göz göre göre geldiğine dikkat çekti.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bozkurt ve Abana için uyarmış: Tespit var önlem yok
Tarım ve Orman Bakanlığı Bozkurt ve Abana için uyarmış: Tespit var önlem yok

BOZKURT’TA YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARINA RAĞMEN EBRU HES TAMAMLANMIŞ
Kastamonu’da yaşanan sel felaketinde taşan Ezine Çayı üzerinde kurulan Ebru Hidroelektrik Santrali (HES) hakkında yürütmeyi durdurma kararı alındığı ortaya çıktı. Kastamonu İdare Mahkemesi 2013 yılında HES için yürütmeyi durdurma kararı vermesine rağmen proje tamamlandı. HES inşaatı için kamulaştırma yapılan bölgede arazisi bulunan bir yurttaşın dava açtığı proje için mahkeme “telafisi olmayacak zararlar doğurabilir” kararı verdi.

2540520cookie-checkAFAD: Selde can kaybı 59’a yükseldi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty − 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.