Afganistan’ı terk eden Cumhurbaşkanı Gani’den ilk açıklama

Taliban’ın Afganistan’ın başkenti Kabil’e girmesi sonrası ülkeye terk eden Cumhurbaşkanı Eşref Gani’den ilk açıklama geldi.

Afgan halkının canını ve malını korumak, kan dökülmesini önlemek için Kabil’den ayrıldığını söyleyen Gani, “Kabil’de kalsaydım insani felaket yaşanacaktı. İsteyen silahlı Taliban’ın karşısına çıkmalıydım ya da son yirmi yılımı korumaya adadığım aziz ülkemi terk etmeliydim. Taliban beni uzaklaştırmayı başardı, tüm Kabil’e ve Kabil halkına saldırmak için buradalar. Kan dökülmesini önlemek için en iyisinin ayrılmak olduğunu düşündüm” dedi.

Facebook’tan açıklama yapan Gani şu ifadeleri kullandı:

“Bugün zor bir seçimle karşılaştım. Ya Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na girmek isteyen silahlı Taliban’ın karşısına çıkmalıydım ya da son yirmi yılımı korumaya adadığım aziz ülkemi terk etmeliydim. Taliban beni uzaklaştırmayı başardı, tüm Kabil’e ve Kabil halkına saldırmak için buradalar. Kan dökülmesini önlemek için en iyisinin ayrılmak olduğunu düşündüm.

“Taliban yeni bir tarihsel sınavla karşı karşıya; ya Afganistan’ın adını ve onurunu koruyacaklar ya da başka yerlere ncelik verecekler. Pek çok insan korku içinde ve geleceğe güvenmiyor. Taliban’ın Afganistan’ın tüm halkı, milletleri, farklı sektörleri, kız kardeşleri ve kadınları nezdinde meşruiyet kazanması ve halkın kalbini kazanmasını gerekiyor. Bunu yapmak için net bir plan hazırlayın ve bunu halkla paylaşın.”

NATO’dan Kabil Havalimanı için uçuş kararı

Öte yandan NATO, Afganistan’ın Kabil Havalimanı’nda tüm ticari uçuşların askıya alındığı, sadece askeri uçuşlara izin verildiğini duyurdu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

13 − seven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.