Akciğer yaşını öğrenen sigarayı bırakıyor

Sigara tiryakilerine akciğerlerinin kaç yaşında olduğunu söylemenin, sigarayı bırakmalarını kolaylaştırdığı bildirildi. 


Tiryakilerin ciğerlerinin sağlıklı bir insanınkiyle karşılaştırılması sonucu saptandığı belirtilen “akciğer yaşı”, tiryakilerin sigaranın sağlığa ne kadar zararlı olduğunu anlamalarına yardım ediyordu. 


British Medical Journal’da yayınlanan yeni araştırmada ise bu bilginin tiryakilerin sigarayı bırakmalarında da etkili olduğu görüldü. 


Araştırmayı yapan Gary Parkes, “Tiryakilere akciğer yaşlarını söylemek sigarayı bırakma ihtimallerini önemli ölçüde artırıyor” dedi. 


Uzun zamandır sigara içen 35 yaşın üzerindeki 561 kişi üzerinde yapılan araştırma, deneklerin ciğerlerinden çıkardıkları havanın hacmi ve oranının ölçülmesiyle başladı. 


Bir gruba, test sonuçları hakkında hiçbir bilgi verilmezken, diğer gruba akciğerlerinin yaşı bildirildi ve sigaranın ciğeri nasıl yaşlandırdığını gösteren resimler gösterilerek, sigara bırakılırsa tahribatın azalacağı söylendi. Bu arada her iki grup da mütemadiyen sigarayı bırakmaya teşvik edildi. 


Bir yıl sonra, akciğerlerinin yaşı söylenenlerin yüzde 13’ü sigarayı bırakırken, diğer gruptan sadece yüzde 6’sının bırakmış olduğu görüldü. 


İnsanlara bu tür bilgiler vermenin, sigarayı bırakmalarına yardım etmede ucuz ve kolay bir yöntem olduğuna dikkat çekildi.
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.