ANET müdürünün seçim vaadi de teleferik olmuş!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – 2017’de ‘Ayaklarınız yerden kesilecek’ sloganıyla açılan Tünektepe’deki teleferik işletmesinin bağlı olduğu ANET’i 5 yıl boyunca yöneten Kocagöz’ün seçim çalışmaları sırasında Kepez’e de bir teleferik yapmayı vaat ettiği ortaya çıktı…

Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde bulunan Sarısu-Tünektepe arasındaki teleferik hattında yaşanan kaza bayramı yasa boğdu. Teleferik direğinin devrilmesi sonucu yaşanan kazada düşen kabinde 1 vatandaş yaşamını yitirdi. Yaralıların da bulunduğu kazanın ardından havada asılı kalan 184 vatandaşın kurtarılması için yürütülen çalışmalar sabaha kadar sürdü. Kazanın ardından, teleferiği işleten Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden ANET’in 2019-2023 arası yöneticiliğini yapan Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’e yönelik eleştiriler gündeme geldi. CHP’den Kepez Belediye Başkanı seçilen Kocagöz’ün seçim vaatleri arasında ‘Teleferik Kepez’ adını taşıyan bir projesi olduğu da ortaya çıktı.

Antalya’da yaşanan teleferik kazası bayram tatilini acıya boğdu. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, gece boyunca süren kurtarma çalışmalarının ardından yaptığı açıklamada saat 10.00 itibari ile 16 kabindeki 128 vatandaşın tahliye edildiğini, 8 kabindeki tahliye çalışmalarının ise devam ettiğini belirtti.

‘AYAKLARINIZ YERDEN KESİLECEK’ SLOGANIYLA 2017’DE AÇILDI

Antalya Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden ANET A.Ş’nin işlettiği Tünektepe tesisleri ve teleferik, kazanın ardından yeniden tartışma konusu oldu. Dönemin Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Menderes Türel tarafından Şubat 2017’de ‘Ayaklarınız yerden kesilecek’ sloganıyla hizmete açılan teleferik, ‘Türkiye’nin en ucuz teleferiği’ olarak duyurulmuştu.

GÖZLER AKP’DEN CHP’YE GEÇEN ANET GENEL MÜDÜRÜNDE

Kazanın ardından ANET’in son 5 yıldır genel müdürlüğünü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yapan Mesut Kocagöz eleştirilerin hedefinde. 31 Mart yerel seçimlerinde CHP’den Kepez ilçesine aday gösterilen Kocagöz, seçimleri kazanarak belediye başkanı seçildi.

AKP’DEN KOVULUNCA CHP’YE GEÇTİ, 2019’DE ANET’İN BAŞINA GETİRİLDİ

Mesut Kocagöz, 2004-2014 döneminde AKP’nin yönettiği Kepez Belediyesi’nde Başkan Yardımcılığı, 2014-2019 döneminde ise yine AKP’den Kepez ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği yapmıştı. 2019’daki yerel seçimlere iki ay kalan dönemin Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel tarafından “bir süreden beri parti disiplinine, siyasi ilke ve nezakete aykırı başka siyasi partiler ile görüşmeler yaptığı” iddiaları üzerine tüm görevlerinden alındığı duyurulan Kocagöz, AKP’den ihraç edilince CHP’ye geçti. 2019 yerel seçimlerinde CHP’den birinci sıradan meclis üyesi adayı yapılan Kocagöz, Muhittin Böcek’in belediye başkanlığını kazandığı seçimlerin ardından ANET’in başına getirildi ve Böcek’in katılmadığı toplantılarda Büyükşehir Meclisini yönetti.

KOCAGÖZ DÖNEMİNDE ZIPZIP PARK DA SÖKÜLEREK TAŞINDI

Kocagöz’ün başında olduğu dönemde Antalya’daki ZıpZıp Park da pandemiden sonra aylarca kapalı kalmış, ardından ise Mart 2022’de yapılan milyonlarca liralık ihale ile sökülerek Kumluca’ya taşınmıştı.

BAŞKAN SEÇİLDİĞİ KEPEZ’E DE TELEFERİK VAADİNDE BULUNMUŞ

Son beş yıldır ANET’in Yönetim Kurulu Başkanlığını ve Genel Müdürlüğü’nü yürüten Kocagöz’ün yerel seçimlerde Kepez ilçesine de bir teleferik vaadinde bulunduğu ortaya çıktı. ‘Teleferik Kepez’ adındaki projenin tanıtım videosunda, “Teleferik projemizle hem gezi hem de ulaşım amaçlı panoramik bir yolculuk sunacağız. Antalya manzarasının büyüleyici görüntüsü ile Kepez’in değerine değer katacağız” ifadelerine yer veriliyor.

KOCAGÖZ: ‘KAZADAN DOLAYI ÇOK ÜZGÜNÜZ’

Tünektepe’deki kazanın ardından sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Kepez Belediye Başkanı CHP’li Mesut Kocagöz, “Tünektepe Teleferik Tesisleri’nde yaşanan kazadan dolayı çok üzgünüz. Antalya Valiliğimiz başkanlığında Antalya Büyükşehir Belediyemiz, AFAD, Sahil Güvenlik, JAK, Emniyet ve Sağlık Bakanlığı UMKE ekipleri ile Tünektepe Teleferik Tesisleri’nde meydana gelen kazaya müdahale ediyoruz. Çalışmalarımızı özverili bir şekilde sürdürüyoruz. Hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum. Her vatandaşımız sağ salim kabinlerden indirilene kadar buradayız. Antalya’mıza geçmiş olsun” dedi.

SARAL: ‘MESUT BEY’İN BU HALKA BİR ÖZÜR VE AÇIKLAMA BORCU VAR’

Kaza ile ilgili olarak eleştirilerin odağında olan Kocagöz’le ilgili Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Üyesi Oktay Saral da bir açıklama yaptı. Saral, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bugün gerçekleşen teleferik faciasındaki sorumlu firmanın Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin şirketi olan ANET A.Ş’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü’nü Kepez Belediye Başkanı seçilen CHP’li Mesut Kocagöz’ün yaptığı anlaşılıyor. Şubat bakımları yapıldığı açıklanırken, Kepez’de seçim çalışması yürüten Mesut Bey’in bu halka bir özür ve açıklama borcu var. Şayet eğer bir ihmal söz konusu ise yargıdan önce kendisi vicdanı ile bir hesaplaşmaya girmeli. Vatandaşlarımızın canı her türlü seçim çalışmasının üzerindedir” ifadelerine yer verdi.

Tünektepe’deki teleferik kazası bayram tatilini acıya boğdu
Tünektepe’deki teleferik hattında yaşanan kazanın ardından yüzlerce kişi kabinlerde havada asılı kaldı
Mesut Kocagöz 5 yıl boyunca ANET’i yönetirken yerel seçimlerde CHP’den Kepez ilçesinde başkan adayı gösterild ve seçimi kazandı. Kocagöz’ün seçim vaatleri arasında teleferik projesi de vardı
Kazanın ardından kurtarma çalışmalrı gece boyunca sürdü
Kazada parçalanan kabinin görüntüsü ürkütücü boyutta
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Saral’ın paylaşımı

 

2771120cookie-checkANET müdürünün seçim vaadi de teleferik olmuş!
Önceki haberÇiçekler ve Kurşunlar
Sonraki haberFikret Başkaya’nın yeni kitabı: Uygarlık Paradigmasını Değiştirmek
YUSUF YAVUZ
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.