Fikret Başkaya’nın yeni kitabı: Uygarlık Paradigmasını Değiştirmek

Fikret Başkaya’nın yeni kitabı, “Uygarlık Paradigmasını Değiştirmek” Yurdum Kitap’tan çıktı.

Hitabın arka kapağındaki tanıtım yazısı şöyle:

“Fikret Başkaya’nın ele aldığı pek çok olgu, küresel kapitalizmin artık sadece insani yabancılaşmalar, toplumsal kötülükler, doğa tahribatı yaratmakla kalmadığını, tüm canlıların varlığını doğrudan tehdit ettiğini gösteriyor.

Uygarlık Paradigmasını Değiştirmek çöküş durumundan çıkmak için, insanlığın ve uygarlığın geleceğini kurtarmak için zihinsel yenilenmenin perspektiflerini tartışıyor. Yeni bir uygarlığa giden yolun aralanması ancak yeni fikirlerle, radikal bir entelektüel kopuşla mümkün olacak. Aksi halde, belirli bir eşik aşıldığında geriye kurtarılacak bir şey kalmayabilir.

Şeylerin seyrini değiştirmek için yönetenleri değil, sistemi değiştirmek gerektiğini hatırlatıyor Fikret Başkaya…

Kapitalizme ekonomik, sosyal, ekolojik, etik bir alternatif olarak gördüğü eko-sosyalizm üzerinde düşünmeye çağırıyor. İnsanın insanla, toplumun doğayla, kadının erkekle uyumlu olduğu bir dünya mümkün. Yeter ki ‘bunak kapitalizm’in çözdüğünden daha çok sorun yarattığı bilince çıkarılsın.

Radikal dönüşümlere acilen ihtiyaç duyulurken Uygarlık Paradigmasını Değiştirmek de sonuçta ‘yeryüzünün lanetlileri’ne düşüyor.”

2771210cookie-checkFikret Başkaya’nın yeni kitabı: Uygarlık Paradigmasını Değiştirmek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.