Antalya’da dört ilçe afet bölgesi ilan edildi

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Antalya’da bir can kaybıyla sonuçlanan sel ve su baskınlarının ardından Kepez, Muratpaşa, Serik ve Aksu ilçeleri İçişleri Bakanlığı (AFAD) tarafından Afet Bölgesi ilan edildi…
Antalya’da 12-13 Şubat tarihlerinde yaşanan aşırı yağış ve fırtınanın ardından meydana gelen sel ve su baskınları bir vatandaşın yaşamını yitirmesine neden olmuştu. Bazı konutların hasar gördüğü toplam 1200 dekarlık tarım arazisinin ise sarar gördüğü selde 14 küçükbaş hayvan da telef oldu. 2021 yılında hazırlanan Antalya İRAP raporunda yer alan uyarılara rağmen önlem alınmadığı için göz göre göre gelen yıkımın ardından İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) dört ilçeyi Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi ilan etti. Kepez, Muratpaşa, Serik ve Aksu ilçelerini kapsayan Afet Bölgesi ilanıyla ilgili karar 16 Şubat’ta onaylanarak ilgili birimlere gönderildi.

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Antalya’da sel ve su baskınlarının yaşandığı dört ilçeyi Afet Bölgesi ilan etti.

AFETİN BİLANÇOSU KARARDA YER ALDI

Çevre,  Şehircilik  ve  İklim  Değişikliği  İl  Müdürlüğünce  yapılan  hasar  tespit  çalışmaları sonucu Kepez ilçesinde 1 konutun ağır hasar gördüğü, 64 birimden oluşan 6 yapının ise orta hasarlı olduğu bilgisine yer verilen kararda, 66 konutun da tedbir amaçlı tahliye edildiği kaydedildi. Muratpaşa ilçesinde 1 konutun ağır hasarlı olduğu bildirilen kararda, Kepez, Muratpaşa ve Aksu ilçelerinde toplam 1200 dekarlık örtü altı tarım alanının zarar gördüğü, 14 küçükbaş hayvanın ise telef olduğu belirtildi.

AFETTEN ETKİLENEN MÜLK SAHİPLERİ ‘AFETZEDE’ SAYILACAK

İlgili Yönetmelik gereği Kepez, Muratpaşa, Serik ve Aksu ilçelerinin “Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi” ilan edilirken, genelge çerçevesinde yapılacak çalışmanın ardından aynı afetten etkilendiği tespit edilen konut ve işyeri sahiplerinin “afetzede” sayılmasına karar verildi.

KARAR, İLGİLİ KURUMLAR İLE SİGORTALAR BİRLİĞİNE GÖNDERİLDİ

İçişleri Bakanlığı’nın afet bölgesi ilan edilmesine ilişkin kararı, Antalya Vali Yardımcısı Yalçın Sezgin imzasıyla ilgili kurum ve kuruluşların yanı sıra Türkiye Sigortalar Birliği’ne gönderilerek gerekli iş ve işlemlerin söz konusu karar doğrultusunda yapılması istendi.

Valilik üst yazısı
Antalya’da 12-13 Şubat’ta etkili olan yağışın ardından kentin birçok bölgesinde sel ve su baskınları yaşanmıştı
AFAD’ın konuyla ilgili yazısı

 

2759000cookie-checkAntalya’da dört ilçe afet bölgesi ilan edildi
Önceki haber90’lar, konser ve hatırlattıkları
Sonraki haberBir düğün gecesi: Osmanlı, ‘yobaz’ ve tarih profesörü
YUSUF YAVUZ
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.