Antalya’nın unutulan kültürel mirası yeniden canlandırılacak

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Antalya’nın Elmalı ilçesindeki ahşap tahıl ambarları ile geçmişte bal üretiminde kullanılan arı serenlerinin yok olmasının önüne geçmek için çalışma başlatıldı…
Antalya’nın Elmalı ilçesinde bulunan ve geçmişin üretim geleneğinin yanı sıra geleneksel sivil mimari kültürünü yansıtan ahşap tahıl ambarları ile bal üretiminde kullanılan arı serenleri için koruma ve tanıtım projesi başlatıldı. Antalya Kültürel Miras Derneği’nin (ANKA) hazırladığı “Kırkambar-Teke Yaylası, Elmalı’da Geleneksel Tahıl Ambarları ve Arı Serenlerinin Belgelenmesi, Sayısallaştırılması ve Tanıtımı Projesi”, Elmalı Müzesi’nde düzenlenen toplantı ile kamuoyuna duyuruldu. Ortak Kültür Mirası kapsamında AB hibe programı tarafından desteklenen proje, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Elmalı Belediyesi ve Avusturya Merkezli Diskeles Derneği’nin imeceleriyle hayata geçirilecek.

Tarımsal üretim ve geleneksel kırsal mimari kültürünün önemli bir parçası olan ve binlerce yıllık birikimi günümüze taşıyan ahşap tahıl ambarları ile doğal bal üretiminde kullanılan arı serenleri birer birer yok oluyor. Antalya’nın Elmalı ilçesinin simgelerinden olan bu önemli kültürel mirası korumak ve tanıtımını yaparak farkındalık kazandırarak yeniden işlev kazandırabilmek amacıyla hazırlanan proje, AB Ortak Kültür Mirası kapsamında da destekleniyor.

TEKE YAYLASININ TAHIL AMBARLARI VE ARI SERENLERİ BELGELENECEK

Antalya Kültürel Miras Derneği’nin (ANKA) tarafından hazırlanan “Kırkambar-Teke Yaylası, Elmalı’da Geleneksel Tahıl Ambarları ve Arı Serenlerinin Belgelenmesi, Sayısallaştırılması ve Tanıtımı Projesi” için düzenlenen tanıtım toplantısı Elmalı Müzesi bahçesinde gerçekleştirildi.

BELEDİYELER VE SİVİL TOPLUMUN İŞBİRLİĞİNE BAKANLIK DESTEĞİ

Antalya Kültürel Miras Derneği’nin (ANKA), Antalya Büyükşehir Belediyesi, Elmalı Belediyesi ve Avusturya Merkezli Diskeles Derneği’nin imeceleriyle hayata geçirilecek olan projenin tanıtım toplantısına, Elmalı Belediyesi Başkanı Halil Öztürk, Antalya Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtım Dairesi Başkanı İsmail Oskay, Eski Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, Diskeles Derneği Başkanı Dr. Banu Marksteiner ile projeye maddi destek sağlayan Avrupa Birliği hibe programı “Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog-II” yürütücüsü Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisi Neval Dişçioğlu katıldı.

ARI SERENLERİ VE AMBARLAR HAKKINDA VERİ YOK

İmece kültürünün altını çizmek amacıyla kısaca ‘Kırkambar’ olarak adlandırılan projeyle ilgili bilgiler aktaran Antalya Antalya Kültürel Miras Derneği’nin (ANKA) Başkanı ve Proje Koordinatörü Dr. Selda Baybo, Türkiye’de arı serenleri ve tahıl ambarlarının toplamı hakkında bilgi bulunmadığına işaret ederek bu eksikliği gidermek için Elmalı’daki bal üreticileri ve tahıl ambarı sahipleriyle görüşmeler yapılacağını kaydetti.

HER BİR AMBAR VE SEREN İÇİN KİMLİK OLUŞTURULACAK

Proje kapsamında 40 kadar arı sereni ile bin civarında ahşap tahıl ambarı için bilgi fişi hazırlayacaklarını dile getiren Baybo, Elmalı’da “kovanlık” olarak anılan arı serenleri ile tahıl ambarlarının Avrupa’daki kırsal mimarlık mirası örnekleri gibi yeniden işlevlendirilerek kullanılabileceğini kaydetti. Bu kapsamda bir yıl içinde yapılacak çalışmalar hakkında da bilgiler aktaran Dr. Selda Baybo, “Elmalı’nın köylerindeki kovanlık ve tahıl ambarlarının bulunduğu yerler, yapım tarihleri, inşa teknikleri ve kullanım amaçları listelenecek ve fotoğrafları çekilerek belgelenecektir. Her bir kovanlık için bir kimlik kartı çıkartılarak yapı sahiplerine teslim edilecektir. Kovanlık ve tahıl ambarı örneklerinin kimlik bilgileri, Türkçe ve Almanca dillerinde bir web sitesinde yayınlanacaktır. Bu yayın sayesinde Elmalı ilçesinin kovanlık ve tahıl ambarı örnekleri dünyada ‘yayla turizmi’, ‘alternatif kırsal turizm’ ya da ‘eko-kültür turizmi’ olarak adlandırılan alanlarda gerçekleştirilecek çalışmalar için bir temel oluşturacaktır” dedi.

AB ORTAK KÜLTÜR MİRASI KAPSAMINDA DESTEKLENİYOR

Toplantıda konuyla ilgili bilgiler aktaran Kültür ve Turizm Bakanlığı Temsilcisi Neval Dişçioğlu da 2021 yılında, “Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog-II” programının İtalya, İspanya, Almanya ve Türkiye’den 22 sivil toplum projesine hibe desteği verdiğini anımsatarak, Kırkambar projesinin de bunlardan birisi olduğunu dile getirdi.

ELMALI TAHIL AMBARLARI AVUSTURYA’DAKİ ÖRNEKLERE BENZİYOR

Kısa adı Diskeles olan Avusturya merkezli Anadolu Akdenizi Kültür Mirası İçin Dayanışma Derneği Başkanı Dr. Banu Marksteiner ise Kırkambar projesinin amaç ve hedefleri ile araştırma çıktılarının Antalya çevresinde yaptıkları arkeolojik araştırmalarla uyumlu olduğu için ortaklık teklifini kabul ettiklerini dile getirdi. Avusturyalı arkeologların Teke Yarımadası’nda yürüttüğü araştırmaların 19. yüzyılda başladığına dikkati çeken Marksteiner, Avurpa’nın ortak kültürel bir mirası olan Elmalı tahıl ambarlarının Avusturya’daki örneklerle benzerlik taşıdığını ifade etti.

PROJEDEN ELDE EDİLECEK BİLGİLERLE TANITIM YAPILACAK

Elmalı ilçesinin doğal ve kültürel mirasının zenginliğine dikkati çeken Antalya Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtım Dairesi Başkanı İsmail Oskay ise Kırkambar projesi ile elde edilecek bilgilerin yurtiçinde ve yurt dışında tanıtımını yapacaklarını söyledi.

BELEDİYE BAŞKANI ÖZTÜRK: ‘ÖNEMLİ BİR FIRSAT OLARAK GÖRÜYORUZ’

Toplantıya ev sahipliği yapan Elmalı Belediye Başkanı Halil Öztürk de Elmalı Belediyesi’nin Avrupa Birliği ve UNESCO gibi uluslararası kurumların kırsal kültürel miras değerlerinin korunması, yaşatılması ve tanıtılarak turizm olanaklarının geliştirilmesine dönük çabalarına destek sözü verdiğini dile getirdi. Elmalı ilçesinin kırsal turizm faaliyetlerinde yüzde 90’a yakın uyumlu olduğunu hatırlatan Başkan Öztürk, konuşmasında Kırkambar projesini sahip oldukları olanakları değerlendirmek için önemli bir fırsat olarak gördüklerinin altını çizdi.

GİLEVGİ KÖYÜNDEKİ TAHIL AMBARLARI ZİYARET EDİLDİ

Toplantının ardından ahşap tahıl ambarlarının bölgedeki örneklerini barındıran Elmalı’nın Gilevgi (Özdemir) köyüne toplu ziyaret gerçekleştirildi. Yaşamını Gilevgi köyünde sürdüren Fotoğraf Sanatçısı ve doğa sporları rehberi Ömer Karahan, geçmişteki tarımsal üretim ve ambarların kullanımına ilişkin ziyaretçilere bilgiler aktardı. Antalya’nın ahşap tahıl ambarlarına ilişkin tez çalışması gerçekleştiren Naciye Küçük de bölgenin önemli kırsal kültürel miras örneklerinden biri olan geleneksel sivil mimari yapılar hakkında katılımcılara bilgi verdi.

OKULLARDA ATÖLYE ÇALIŞMALARI YAPILACAK

Bir yıl sürmesi planlanan Kırkambar projesi kapsamında, kovanlık ve tahıl ambarlarının önemi hakkında farkındalığı yaygınlaştırmak amacıyla Elmalı’daki ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri ile fotoğraf ve resim atölyesi gerçekleştireceği belirtildi. Elmalı’daki tahıl ambarı örneklerinden biri ise Kırkambar projesi bitimine kadar Antalya kent merkezindeki Karaalioğlu Parkı’nda sergilenerek kenti ziyaret edenlere tanıtılacak.

Bölgedeki ahşap tahıl ambarları özgün mimari formları ve çivi kullanmadan, geçme tekniği ile yapılmalarıyla dikkat çekiyor. Arı serenleri ise Antalya’nın dağlık coğrafyasındaki doğal bal üretiminin köklü geçmişini yansıtıyor.

2536300cookie-checkAntalya’nın unutulan kültürel mirası yeniden canlandırılacak
Önceki haberTürkiye’de 21 ilde 63 orman yangını
Sonraki haberAşılamadaki sorun: Halk mı mesafeli, iktidar mı yeterince gayretli değil?
YUSUF YAVUZ
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.