10.6 C
Istanbul
Friday, March 24, 2023
Londra Bizimkiler
Ana Sayfa TÜRKİYE AP ‘Türkiye’yi askıya alalım’ raporunu oylayacak

AP ‘Türkiye’yi askıya alalım’ raporunu oylayacak

Avrupa Parlamentosu bugün Türkiye raporunu oylayacak. Parlamento’nun Hollandalı üyesi Kati Piri’nin hazırladığı raporda Türkiye ile üyelik müzakerelerinin askıya alınması çağrısı yapılıyor.

Karar tasarısı haline getirilen rapor dün parlamentoda tartışıldı. Parlamentodaki sağ, aşırı sağ ve AB karşıtı grupların çoğunluğu müzakerelerin askıya alınması önerisini yeterli bulmuyor.

Sağ kanat, karar tasarısında üyelik müzakerelerinin “tamamen sonlandırılması” ifadesinin kullanılmasını istiyor. Bu amaçla hazırlanan değişiklik önergesi de bugün oylamaya sunulacak.

Merkez, merkez sol ve sol gruplar ise karar tasarısındaki gibi, üyelik müzakerelerinin askıya alınması önerisinin yeterli buluyor. Parlamentonun oylayacağı karar tasarısında, Türkiye’yle müzakererin askıya alınması önerisi dışında, ilişkilerin “etkin bir ortaklık kapsamında yeniden tanımlanması” isteniyor.

Parlamento, Gümrük Birliği’nin güncellenmesinin ise insan hakları ve temel haklara saygı koşuluna bağlanmasını talep ediyor.

Avrupa Parlamentosu ilk kez üyelik sürecindeki bir aday ülkeyle müzakerelerin askıya alınmasını istiyor. Ancak Avrupa Parlamentosu Avrupa Birliği’nin nihai karar organı değil. Aldığı kararlar, tavsiye niteliği taşıyor, bağlayıcılığı bulunmuyor.

2280190cookie-checkAP ‘Türkiye’yi askıya alalım’ raporunu oylayacak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.