Assange’ın ABD’ye iade duruşması görüldü, karar ileri bir tarihte verilecek

WikiLeaks’in kurucusu Gazeteci Julian Assange’ın ABD’ye iade edilmesine dair davada son duruşma görüldü, mahkemenin kararını ileri tarihte vereceği belirtildi.

İngiltere’de tutuklu bulunan WikiLeaks’in kurucusu Gazeteci Julian Assange’ın casusluk suçlamasıyla ABD’ye iade edilmesine dair davada karar duruşması sona erdi.

İngiliz Yargıç Victoria Sharp, duruşmaların ardından yaptığı açıklamada, Yüksek Mahkemenin Assange’ın ABD’ye iadesine ilişkin kararını daha sonraki bir tarihte vereceğini ve daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulması halinde ilgili taraflarla iletişime geçeceklerini kaydetti.

Kararın nasıl olacağından bağımsız olarak duruşma sonrası protestocular Parlamento Meydanı’na yürüdü. Assange’ın ABD’ye iadesine karşı çıkan kitle, Başbakanlık binasının karşısında bir araya gelerek, “Assange’a özgürlük” sloganları attı. Protestocular, Assange’ın serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Julian Assange’ın eşi Stella Assange, Başbakanlık Ofisi’nin önünde yaptığı konuşmada, “Eğer iade edilirse, hayatını kaybedecek. Öldürülecek. Kendisine suikast planlayan ülke tarafından öldürülecek” dedi.

Dün sabah saatlerinden itibaren Assange’a destek için yüzlerce kişi yüksek mahkeme önünde destek için toplanmıştı. (Londra/EVRENSEL- Fotoğraf: Özden Dinç/Evrensel)

2758380cookie-checkAssange’ın ABD’ye iade duruşması görüldü, karar ileri bir tarihte verilecek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.