Av. Çankıran’dan Ankara Anlaşmalılara iyi haber

Av. Muhammet Çankıran, “Ankara Anlaşması’nda serbestlik başvurularının (Indefinite Leave to Remain) 5 yıl sonra verileceğine dair ciddi ip uçları gelmeye başladı” dedi.

İçişleri Bakanlığı 16 Mart’ta Ankara Antlaşması vizesi için süresiz oturum başvurularını kabul etmeyeceğini ve bu tür başvurular için yeni bir başvuru kategorisi oluşturulacağını açıklamıştı. Açıklama sonrasında bilgi veren Oakfield Solicitors’ten Av. Çankıran, “Ankara Anlaşması’nda süresiz oturumun kaldırılması sözkonusu değildir, İçişleri Bakanlığı (Home Office) açıklayacağı yeni katagoride 5, 7 ya da 10 yıl içinde süresiz oturum için başvurulabileceğini tahmin ediyorum” demişti.

Son gelişmeleri değerlendiren Oakfield Solicitors’den Av. Çankıran, iye haberi şöyle verdi:

“Birinci yılını tamamlayıp 3 yıl başvurusunu yapan başvuru sahiplerinden 3 yıl yerine bir yıl uzatma verilen kişilerin 16 Mart öncesi yaptıkları başvurularına iki yıl yerine Home Office 3 yıl oturum vermeye başladı. Özetle bu başvuru sahiplerine 1+1+2 yerine 1+1+3 vererek 5 yılı tamamladı. Daha da ilginç olanı Home Office’ten gelen mektupta 3 yılı doldurunca serbestlik başvurusu yapabilirsiniz diyor.”

Av. Çankıran, 16 Mart sonrası 4 yılını tamamlayan başvuru sahiplerinin başvurularının henüz cevaplanmadığını vurgulayarak şunları söyledi:

“Şu anda başvuruların 3 ayda cevaplandırıldığını varsayarsak, bu başvurular haziran ortası itibarıyla cevaplandırılacak. Bu başvurulara verilen cevaplar aslında Home Office’in niyetini göstermesi bakımından çok önemli olacaktı. Ancak parlamentodan Milletvekili Caroline Lucas’ın İç İşleri Bakanı’na serbestlik başvuruları ile ilgili yeni kategoriyi ne zaman açıklayacaksınız sorusuna İç İşleri Bakanı ‘2018’in ortasının sonlarına doğru’ cevabını verdi. Bu da 16 Mart sonrası yapılan başvurulara cevap verilecek zamana denk geliyor. Bu nedenle 4 yılını tamamlayan ve 16 Mart sonrası başvuru yapanlara 1 yıl uzatma verilip 5 yılda serbestliğe başvurma hakkı verilme olasılığı yüksek diye düşünüyorum. Ayrıca 5 yılda serbestlik diğer vize türleri ile de bir uyumluluk göstereceği için göçmenlik yasalarının ruhuna da uygun olur.”

Oakfield Solicitors’den Av. Muhammet Çankıran
2188920cookie-checkAv. Çankıran’dan Ankara Anlaşmalılara iyi haber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.