Başbakan’ın eşkıya dediği ODTÜ’lü öğrenciler altın madalya aldı!

Ancak Başbakan’ın eşkıya dediği ODTÜ’lü öğrenciler, biyolojik yaşamın devamlılığı için çok önemli olan arıların kimyasallar nedeniyle ölmelerinin önüne geçmek amacıyla geliştirdikleri projeyle dünya genelinden 2004 takımın katıldığı Uluslararası Genetiği Tasarlanmış Makineler Yarışması’nda (iGEM) altın madalya kazanarak Türkiye’nin gururu oldular.

ODTÜ’LÜ ÖĞRENCİLER TÜRKİYE’NİN GURURU OLDU

Türkiye günlerdir ODTÜ’deki ağaç katliamını ve bu kıyıma tepki gösteren öğrencileri konuşuyor. Başbakan Erdoğan’ın eleştirilerinin de hedefinde olan ODTÜ’lü öğrenciler, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından 2004 yılından bu yana düzenlenen Uluslararası Genetiği Tasarlanmış Makineler Yarışmasında altın madalya kazanarak Türkiye’nin gururu oldular. Dünya ölçeğinde lisans ve lisansüstü eğitimlerini sürdüren öğrencilerden oluşan takımların katıldığı sentetik biyoloji yarışmasında, temelde farklı canlıların özelliklerini tek hücreli organizmalara aktarıp günümüz sorunlarına en faydalı çözüm sistemlerinin oluşturması amaçlanıyor.

ARI ÖLÜMLERİNİN ÖNÜNE GEÇECEK PROJEYE ALTIN MADALYA

2007 yılından bu yana iGEM yarışmasına katılan ODTÜ öğrencileri, her yıl farklı projeleriyle önemli başarılara imza atarak bugüne kadar toplamda 4 bronz, 3 gümüş ve 1 altın madalya kazandı. Bu yıl ‘METU-Turkey’ takımı olarak 11-13 Ekim tarihleri arasında Fransa’nın Lyon kentinde düzenlenen yarışmaya katılan ODTÜ’lü 25 öğrenci, hazırladıkları arı ölümlerine çözüm bulmayı hedefleyen “Bee subtilis” adlı projeleriyle dünya genelinde 204, Avrupa Şampiyonasında ise 59 takımla mücadele ederek altın madalya kazandı.

BAKTERİLERİ KULLANILARAK ARILAR DİRENÇLİ HALE GETİRİLECEK

ODTÜ’lü öğrencilerin geliştirdiği proje, bitkilerin polenleşmesinde en önemli role sahip olan arıların, böcek ilaçlarındaki kimyasallardan ve besleyici özelliği olmayan gıdalarla beslenmeleri nedeniyle savunma sistemlerini kaybettikleri için son yıllarda yaşanan koloni düzeyinde kayıplara ve ölümlerine çözüm bulmaya odaklanıyor. ODTÜ takımı projeyle arıların midesinde bulunan ve onlarla ortak yaşam süren bakterileri kullanarak düzenlediği biyolojik sistem ile arıları kimyasallara karşı dirençli hale getirmeyi amaçlıyor.

ÖZGÜN KIRDAR: ‘PROJENİN UYGULANMASI İÇİN ÇALIŞACAĞIZ’

Kendilerine verdiği destekten dolayı ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar’ın yanı sıra Prof. Dr. Gülay Özcengiz, Doç. Dr. Zeynep Işıl Kalaylıoğlu ve Doç. Dr. Mesut Muyan ile Güven Eğitim ve Sağlık Vakfı’na teşekkürlerini ileten ODTÜ takımının üyelerinden biri olan Biyoloji Bölümü 3. sınıf öğrencisi Özgün Kırdar, iGEM yarışmasına ilk kez 1. sınıfta katıldığını ve bronz madalya kazandıklarını belirterek, “bu yarışma birinci sınıf öğrencileri için bile çok öğretici. Bu yılki yarışmaya 25 öğrenciden oluşan bir takımla katıldık. Yarışmaya hazırlanırken çok sıkı bir çalışma dönemi geçirdik. Gece gündüz laboratuvarda çalıştık. Çünkü iGEM, emek verilmesi gereken bir proje. Bize verilen destekler sayesinde de başarıya ulaştık. Yarışmada altın madalya almamız, projemizin yapılabilirliğini gösteriyor. Biz de takım olarak bu projenin uygulanması için çaba harcayacağız” diye konuştu.

‘BAŞBAKAN BİZE EŞKIYA DİYOR, BİZ İNSANLIĞA KATKI İÇİN ÇALIŞIYORUZ’

Başbakan Erdoğan’ın ODTÜ’deki ağaç katliamını engellemeye kalkanlara yönelik kullandığı “yol kesen modern eşkıyalar” tanımını da eleştiren Kırdar, “Başbakan bizi eşkıya olarak niteliyor ama bu okulda başarılı öğrenciler yetişiyor. Bizim projemiz onlarca çalışmanın içinden sadece biri. Biz insanlığa, bilime kendimize bir şeyler katmaya çalışıyoruz ama bunu görmek istemiyorlar. Doğa alanlarında uygulanan yıkımlara her zaman karşı çıktık. ODTÜ’de kesilen sadece ağaçlar değildi, o ağaçları yuva yapmış canlılar da öldürüldü. Eylemcilere sıkılan biber gazları çalıştığımız laboratuvarlarımıza kader girdi. Bu insanlık dışı bir uygulamadır. Tam anlamıyla bir vahşettir. Ama bunlar bizi yolumuzdan alıkoyamaz, bizi yıldıramaz” görüşünü dile getirdi.

ODTÜ takımı dünya genelinden 200 takımın arasında altın madalya aldı

ODTÜ takımı yarışmaya hazırlanmak için sıkı bir çalışma dönemi geçirdi

1555660cookie-checkBaşbakan’ın eşkıya dediği ODTÜ’lü öğrenciler altın madalya aldı!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

14 + 11 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.